Reklam

2 Aylık Bebekte Geceleri Baş Terlemesi

  • 11 Aralık 2017
  • 995 kez görüntülendi.
2 Aylık Bebekte Geceleri Baş Terlemesi

Yeni doğan yani 0-3 ay arası bebeklerde görülen anormal durumların normal bireye göre daha fazla dikkat edilmesi gerekir. 1 yaşını doldurmamış bu bebekler gelişimin neredeyse en başında olduğu için herhangi bir ihmal olması durumunda, geri dönülemez durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Bebeklerde uyku sonrasında belirgin baş terlemeleri, bebeğin dolayısıyla annenin yeterince beslenememesinden kaynaklanıyor olabilir. Fakat bazen yeni doğanlarda baş terlemesi ciddi bir hastalığın göstergesi değildir. Belirli bir dozajda kaldığında sağlıklı dahi sayılabilir. Önemli olan nokta, baş terlemesinin çevresel olup olmadığıdır. Şayet terleme dışsal faktörlerden kaynaklanmıyorsa, bir doktora başvurulmalıdır.

Bebekte Baş Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Annenin Sağlıksız Beslenmesi

Yeni doğan bebek, ek gıda mamaların aksine bir süre anne sütü ile beslenmelidir. Bu yüzden bebeğin tek besin kaynağı anne olur. Annenin beslenmesine bağlı olarak bebek sağlıklı olur veya bazı problemler çıkabilir. Bu yüzden emziren anneler, bebeği rahatsız etmeyecek ve gelişimini sağlıklı devam ettirecek besinler tüketmelidir. Bebekte görülen baş terlemesi annenin yetersiz vitamin alması ile tetiklenmiş olabilir.

2-)Metabolizmadan Kaynaklı

Yeni doğan bebeklerin metabolizmaları hızlı olduğu için terleme görülmesi mümkündür.

3-)Gaz Problemi

Aynı zamanda bebeklerin ilk dönemlerde gaz problemi ile karşı karşıya olması fazla efor sarf etmesine ve kendisini sıkmasına sebep olabileceği için baş terlemesi olabilir.

4-)Bebeğin Sıkı Giydirilmesi

Özellikle çok saçlı doğan bebeklerin sıkı giydirilmesi sonucu baş terlemesi olabilir. Birçok ebeveynin, bebeğin hasta olmaması için gereğinden fazla kat kıyafet giydirmesi terleme yaratır. Aynı zamanda yeni doğanın sağlığını kötü etkileyecek bu durumda ebeveynler bilinçli olmalıdır. Yetişkinlere oranla bir kat fazla giydirilmesi yeterli olacaktır.

5-)Raşitizm

D vitamini eksikliğinde görülen raşitizm çocuk hastalığınında baş terlemesi gibi belirtisi olabilir. Bu noktada doktor kontrolü çok önemlidir. Özellikle yeni doğanın kendini ifade edememesi, sadece ağlayarak tepki gösterebilmesi ebeveynlerin tanı koymasını zorlaştıracağı için uzman bir doktora başvurulmalı ve doktorun önereceği tedavi izlenmelidir.

6-)Uyku Apnesi

Yatağa yatırılmadan önce baş terlemesi görülmüyorsa ve yalnızca uyku esnasında terleme varsa, yeni doğanda uyku apnesi görülebilir. Bu belirti takip eden iki gün izlendikten sonra doktora başvurulmalıdır.

7-)Bebek Hastalıkları

Bronşit, zatürre gibi bebeği zorlayacak hastalıklar başta terleme yapabilir.

8-)Tüberküloz

Baş terlemesi olan bir yeni doğana tüberküloz tanısı konulabilir.

9-)Serebral Palsi

Bir tür beyinde hasarlı hücre olma durumu serebral palsi, bebekte baş terlemesi yapabilir.

Böylesine ciddi sağlık sorunlarının da belirtisi olabilecek baş terlemesini ebeveynler takip etmeli ve devamında uzman bir doktora ivedilikle başvurmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ