Reklam

20’lik Diş Çekimi Sonrası Oluşan Sertlik

 • 12 Aralık 2017
 • 3.508 kez görüntülendi.
20’lik Diş Çekimi Sonrası Oluşan Sertlik

20’lik dişler insan evriminin gerçekleşmesiyle günümüzde alınma ihtiyacı duyulan dişlerdir. Geçmişte insan ağız yapısının şimdiye göre daha büyük olması sebebiyle 20’lik dişler işlev görüyordu. Fakat günümüzde 20lik dişler çıktığı zaman ağız yapısını bozmakla beraber ağız içinde yaraya da sebep olabilmektedir. Öte yandan kimi insanlar 20’lik dişlerinden problem yaşamayıp çektirmeye ihtiyaç duymazlar. Bir bakıma 20’lik dişler çeneyi korumaktadır. Bu yüzden gerekmedikçe çekilmemelidir.

20lik diş çekimi sonrasında diş çekilen bölgede;

 • Ağrı,
 • Kanama,
 • Uyuşukluk,
 • Şişlik görülebilir.

20’lik dişin çekildiği bölgede sertlik oluşabilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sertlik Neden Olur?

1-)İyileşme Süreci

20’lik diş çekildikten sonra bölgede cerrahi işlem uygulandığı için yara mevcuttur. Bununla beraber bölgeye dikiş atılması, dişin çekilmesi için baskı uygulanması gibi sebepler sertliğe sebep olur. İki ay geçtiğinde sertlik hala tedavi olmaması halinde tekrar doktor kontrolüne başvurulması gerekir. Doktorun önereceği bir ilaç dahilinde bölge iyileşebilir. Sertliğin sebebinin bulunamaması halinde röntgen çekilmesi gerekir.

2-)Yemek Yeme

20’lik diş çekimi sonrasında daha yumuşak ve sulu gıdaların tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Yemek yeme esnasında yaralı bölgeye sert bir cismin çarpması bölgede sertliğe neden olabilir.

3-) Hijyen

Dişlerin bakımına yeterince özen gösterilmemesi bölgenin enfeksiyon kapıp şişmesine neden olabilir. 20’lik diş çekimi sonrası bölgede sertlik oluşması halinde diş doktoruna başvurmak gerekir. Özellikle çekim işlemini gerçekleştirmiş doktora tekrar görünmekte fayda vardır.

Bunun yanında 20’lik diş çekimi sonrası sertlik dışında başka problemlerde oluşabilir.

20’lik Diş Çekiminde Oluşabilecek Problemler

1-)Şişlik

Ödeme bağlı ve enfeksiyona bağlı şişlikler buz uygulaması ile tedavi edilebilir. Bölgeye buz uygulanmasına rağmen şişlik geçmiyorsa doktora başvurulmalıdır.

2-)İltihap ve Apse

Bölgenin temiz tutulmaması, enfeksiyon kapması ve işlemin yanlış uygulanmasına bağlı olarak apse ve iltihap oluşabilir.

3-)Kanama

Özellikle dikişli müdahalelerde kanama gözlenebilir. Bölgeye tampon uygulanması faydalı olacaktır.

4-)Kemiğin İltihaplanması

Bölgeyi zorlayacak herhangi bir hareket yapılması kemiğin iltihaplanmasına neden olabilir. Bunun yanında tedavi sürecinde sigara kullanımı, yanlış gargara yapmak gibi sebepler iltihaplanmaya neden olabilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tampon bastırmak
 •  Belirli bir süre yemek yememe
 • Gargara yapmama
 • Sigara ve alkol tüketmeme
 • Sıcak ve gazlı içecek tüketmeme
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ