Reklam

6 Ay Aşısı Sonrası Ateş

 • 31 Ocak 2018
 • 1.537 kez görüntülendi.
6 Ay Aşısı Sonrası Ateş

Yeni doğan bebeklerde vücut ısısı, yetişkin bireyler ile farklılık göstermektedir. Bebeklerde, sağlıklı ve olması gereken vücut ısısı, 37 derecedir. 37 derecenin üzerinde bir seviye söz konusu olduğunda, bebeğin ateşlendiği anlaşılır. Bebeğin ateşi, koltuk altı, kulak ve makat bölgelerinden yapılır. Buna göre koltuk altından ölçümde 37,5 derecenin üstünde; kulaktan ölçümde 37,8 derecenin üstünde ve makattan ölçümde 38 derecenin üstünde ise bebeğin ateşi çıkmış demektir.

Bebeklerde vücut ısısının yükselmesi, dikkate alınması gereken bir konudur. Çünkü bu durumda havale geçirme riski ortaya çıkmaktadır. Bebekte görülen ateş, 38 derecenin üzerindeyse acilen doktora gidilmesi gerekir. İhmal edildiği takdirde ciddi sağlık sorunları ve zihinsel aksaklıklar ortaya çıkabilir.

Aşı Sonrası Ateş

Bebeğe altıncı ayda yapılan aşı sonrasında bebekte vücut ısısının yükselmesi normal bir durumdur, endişelenmemek gerekir. Ancak ateş yüksekliği iki gündür devam ediyorsa, ciddi bir sorundan şüphe edilerek bebeğin derhal doktora götürülmesi gerekmektedir. Aşının bir getirisi olarak görülen ateş her ne kadar normal olsa da, ebeveynler tarafından bebek bu süreçte kesinlikle gözetim altında tutulmalı ve ateş inişi – yükselişi sürekli kontrol edilmelidir. Olumsuz olduğu düşünülen bir durum söz konusu olduğunda doğrudan doktor ile iletişime geçilmeli, bebek muayene ettirilmelidir.

Bebeklerde, bağışıklık sistemi son derece güçsüz ve zayıf olduğu için, enfeksiyon kapma riski her zaman vardır. Bebeğin vücudunda enfeksiyonların yerleşmesi sonucunda da ateş durumu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, diş çıkarma dönemleri de genellikle ateşli ve sancılı geçer.

Bebeklerin vücut ısısı fazlasıyla değişkendir, bu nedenle sürekli anne ve baba tarafından gözlemlenmesi gerekir. Bebekte uzun süreli yüksek ateş durumu söz konusuysa, ateşin yükselmesine neden olan bir durum ya da etmen de söz konusu değilse, bu durum akciğerlerde bir sorunun göstergesi de olabilir. Bununla birlikte doğuştan gelen romatizmal hastalıklar ya da onkolojik hastalıklar da yüksek ateşe sebep olabilir.

Bebekte Aşı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut ısısı yüksek bir bebekte;

 • Mide bulantısı ve buna bağlı olarak gelişen kusma,
 • Uzun süreli ishal,
 • Bayılma gibi durumlar mevcut ise, mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.
  Bebeklerde, aşı sonrasında bazı yan etkiler de ortaya çıkabilir. Bu tamamıyla bebeğin vücut yapısı ile ilgili bir durumdur. Bu yan etkiler arasında;
 • Aşı yapılan bölgede kızarıklık ve şişkinlik,
 • Bebekte aşırı huzursuzluk ve sürekli ağlama,
 • Bölgesel sertlik,
 • Ciltte döküntü sayılabilir.

Bebeklerde aşı takibine çok dikkat edilmelidir. Özellikle uykuya aşırı eğilim gösterme, huzursuzluk, sürekli yüksek ateş mevcutsa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ