Reklam

Açık Renkli Sulu Adet Kanaması

  • 02 Ağustos 2018
  • 1.946 kez görüntülendi.
Açık Renkli Sulu Adet Kanaması

Açık renkli sulu adet kanaması aslında endişelendirecek bir durum değildir. Dönem dönem kanın akışkanlığı ve renginde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu değişiklerin ise birçok nedeni vardır.

Açık Renkli Sulu Adet Kanaması

Adet dönemleri, biraz öncede söylediğimiz gibi dönemsel olarak değişiklikler gösterebilir. Bu değişikliklerin temelinde mevsimlerin değişimi, gribal hastalıklar, miyom dediğimiz küçük kistler, üşütme, ishal gibi farklı nedenlerden dolayı kanın yapısında değişimler olur. Fakat adet döneminin ilk günlerinde özellikle kan pıhtılaşmış ve koyu renk akmaktadır. Eğer kanın açık renk ve sulu olmasında kaygılandıysanız ve böyle bir durum ile ilk kez karşılaşıyorsanız, bir doktora gözükmenizde fayda vardır.

Adet Kanının Sulu Ve Açık Renkli Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenler dışında diğer nedenleri de sıralamak gerekirse;

1-)İlaç Kullanımı

İlaç kullanmaya başladıysanız ya da bir süredir ilaç kullanıyorsanız, adet dönemlerinizde değişiklikler görülmesi çok normaldir. Özellikle kullanılan bazı ilaçların kanı sulandırma etkisi vardır. Adet kanı zaten pıhtılaştı ve yoğunluğundan ötürü koyu renkte geldiği için kanın sulandığında açık renkli olması çok doğaldır.

2-)Hormonsal Değişimler

Kadınlar ilk hamilelik dönemlerinde yani üstüne görme dediğimiz durumda ya da belli bir yaşa gelindiğinde meydana gelen menopozdan dolayı hormonlarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu değişiklikler ise adet kanını etkileyebileceğinden, aslında yine korkulacak bir durum yoktur. Özellikle menopoz belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız ya da genetik olarak menopoz yaşınız gelmişse, adet kanının renginde açılmalar meydana gelmesi ve sulu olması çok karşılaşılan bir durumdur.

Kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması açısından bahsettiğimiz gibi, bir doktora gözükerek içinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun dışında yine aşağıda yazmış olduğumuz adet kanamasının anlamlarını da okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Adet Kanamalarının Renginin Anlamları Nelerdir?

1-)Koyu Renkli Kanama

Koyu renkli kanama sancıyla birlikte olduğunda bu kanın eski adet döneminde kalma olduğunu düşünebilirsiniz. Aynı şekilde adetin ilk günleri kanama biraz zor gerçekleştiği için rahim ağzında meydana gelen yoğun kan birikmesinin ardında da yine bu şekilde koyu renkli bir akıntı meydana gelebilmektedir.

2-)Açık Kırmızı Renkli Kanama

Sağlıklı kişilerde, adet kanamalarının rengi genel olarak açık kırmızı tonundadır. Bu kanama ters orantılı olabilse de söylediğimiz gibi herhangi tehlikeli bir durum söz konusu değildir.

Adet Dönemi Temizliği

Bu dönemde kişisel hijyen oldukça önemlidir. Kanamanız çok veya az da olsa günde en az 4 kez pedinizi değiştirmelisiniz. Böylece genital bölgenin hava almasını sağlamış ve koku oluşumunu ya da tahriş olma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder website , tinder website
    tinder sign up

BİR YORUM YAZ