Reklam

Adet Bittikten 4 Gün Sonra Yumurtlama

 • 16 Mart 2018
 • 925 kez görüntülendi.
Adet Bittikten 4 Gün Sonra Yumurtlama

Kadınlarda yumurtlama dönemi iki adet arasında görülen bir evredir. Bu evrede hormonal durumların sonrasında yumurtanın serbest kalması durumu ile neticelenir. Kadınların yumurtlama dönemleri arasında çeşitli farklar söz konusu olsa da, adet bittikten 4 gün sonra yumurtlama dönemine girilmesi mümkün değildir. Çoğu kadın yumurtlama dönemlerinde yapılan bu yanlış nedeniyle doğru zamanda hamile kalamamaktadır.

Uzmanlar tarafından “doğurganlık penceresi” tanımı oluşturulmuştur. Bu tanım kadınların adet döngüsü üzerinde hamile kalma ihtimallerinin en yüksek ve en düşük olduğu zamanları içermektedir. Buna göre kadınlar, yumurtlama döneminde en yüksek hamile kalma oranına sahip iken, adetten 4-6 gün arasında bu ihtimal daha düşüktür. Kadınların yumurtalık dönemlerinde yumurta etrafındaki zar çatlar. Yine kadınların adet döneminden birkaç gün önce gerçekleşen cinsel ilişkilerde kadının gebe kalma olasılığı artar. Çünkü çatlayan yumurta günlerce canlı şekilde kalabilen spermi içine alır.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Kadınların yumurtlaması adet olduktan ortalama olarak 14 ile 16 gün arasındadır. Kadınların iki adet dönemi arasındaki bu sürecin doğru hesaplanması için kadının adet düzensizliği olmamalıdır. Yani bu süreçte kadınların adet dönemleri 21 ile 35 gün arasında sürmelidir. Bu düzenli adet dönemiyle kadınlar gebe kalma istediklerinde yumurtlama dönemlerini doğru tahmin edecektir.

Ancak kişinin adet süreci düzensiz ise yumurtlama dönemini hesaplamak o kadar kolay olmayacaktır.

Bu dönemde korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkilerde hamilelik ihtimali artmaktadır. Bu nedenle gebe kalmak istenmeyen durumlarda oldukça dikkat edilmesi ve korunma yöntemleri kullanılması gereken bir süreçtir. Çünkü bu süreçte vajinanın konumu değişir ve östrojen hormonunun artması ile adeta bir geçit gibi vajinanın spermleri kabul edeceği bir konum oluşur. Bu günler gebelik olasılığının artması ve spermlerin yerleşmesi bakımından önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

 • Adet kanaması bittiğinde bir süre vajinal akıntı olmaz ve daha sonra tekrar akıntı başlar. Bu akıntı berrak ince kıvamlı bir akıntıdır.
 • Kadınların yumurtlama dönemlerinden önce vücut ısıları düşer ve üşüyebilirler. Yumurtlama dönemleri başlamadan hemen önce ise vücut ısıları yükselir. Bu durumda yumurtlama döneminde olma ihtimalleri yüksektir. Bu durumu vücut ısılarını ölçerek takip edebilirler.
 • Rahim ağzı kaygan ve ıslaktır.
 • Adet dönemi düzensiz olan kişiler ise bu dönemde küçük sancılar hissederler. Bu sancılar onlar için yumurtlama döneminin yaklaştığının kanıtıdır.
 • Yumurtlama döneminde artan progesteron seviyesi ile birlikte kadınların memelerinde bir hassasiyet oluşur.
 • Kadınlar yumurtlama dönemlerinde artan progesteron hormonu nedeniyle cinsel istek artışı yaşanır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Dqjlio dedi ki:

  ivermectin 3mg pill – buy stromectol ivermectin buy

 2. Cabfrp dedi ki:

  stromectol oral – ivermectin buy ivermectin eye drops

BİR YORUM YAZ