Adet Gecikmesi ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Adet Gecikmesi ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Adet gecikmesi günümüzde kadınların sık rastladıkları, korku ve endişeye yol açan bir durumdur. Bu durum bir hastalık işareti olabileceği gibi hormonal bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonları her 5 kadından 2’sinin hayatında en az bir kere yaşadığı bir durumdur ve bazı yan etkilere yol açabilmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olmamakla beraber tedavi ettirilmemesi halinde kalıcı hale gelebilecek bazı hasarların oluşumuna neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Adet Gecikmesi

İdrar yolları enfeksiyonlarından kısaca bahsedecek olursak alt ve üst idrar yolları enfeksiyonları olmak üzere iki grupta sınıflandırılabilir. Özellikle alt idrar yolları enfeksiyonları, üretraya bağlı olarak gerçekleştiği için adet dönemi veya öncesinde ciddi ağrı ve sancılara, adet gecikmelerine ve idrar yapımı sırasında yanmalara ve zorlanmalara yol açabilmektedir. Çoğunlukla bakteriyel bir enfeksiyondur ve hekimin uygun gördüğü bir antibiyotik tedavisi ile geçme eğilimindedir. İdrar yolu enfeksiyonun tanısı için idrar testleri yapılır ve sonuca bağlı olarak uygun tedavi yöntemi seçilir.

İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak doğrudan adet gecikmesi yaşanılabilmektedir. Çünkü idrar yolu yumurtalıklara ve idrar kesesine açılan bir yoldur ve bu yollar üzerinde enfeksiyon gelişimi yumurtalıkları da dolaylı olarak etkilemektedir. Bu durum adet döneminde gecikmelere neden olabilmektedir. Bu hastalığın tedavi ettirilememesi, enfeksiyonun yayılmasına bağlı olarak özellikle böbrek fonksiyonu üzerinde ciddi hasarların oluşmasına neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonun Nedenleri Nelerdir?

  • İdrar yolu enfeksiyonun en önemli nedeni bakterilerdir. Sindirim sisteminde yer alan bakterilerin idrar kanalına ulaşması bu bölge üzerinde enfeksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir.
  • İdrar yolu enfeksiyonunun oluşmasının bir diğer nedeni ise genital kısımların hijyenin aksatılmasıdır. Bu bölgede tuvalet sonrasında veya diğer durumlarda yeterince temizlenmemesi, bu bölgede enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Böbrek taşları, özellikle idrar yolu üzerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. İdrar yolunun tıkanmasına neden olarak bu bölgede enfeksiyon oluşumu için uygun ortam sağlar.
  • İdrarla birlikte vücutta üreyen bakterilerin atılımı da sağlanmaktadır. Kabızlık durumunda idrar boşaltımı tam olarak gerçekleşmeyeceği için enfeksiyonun da tam olarak atılamamasına neden olmakta ve ciddi bağırsak sorunları oluşturmaktadır.
  • Hastalıklardan korunmayı sağlayan en önemli yapı bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda vücut dışarıdan gelen mikroplara karşı kendini tam olarak savunamaz hale gelir ve hastalık oluşumuna neden olur. Bu gibi durumlarda vitamin takviyeleri, meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi, düzenli yapılan spor gibi birçok durum bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ