Reklam

Adet Geciktirici ve Emzirme Dönemi

  • 10 Mart 2018
  • 5.380 kez görüntülendi.
Adet Geciktirici ve Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde kadınların adet geciktirici kullanıp kullanamayacağı annelerin hep merak konusudur. Hekimler ise emziren annenin adet geciktirici kullanmasını pek tavsiye etmemektedir. Bunun sebebi ise adet geciktirici ilaç içerisinde bulunan etken maddelerin anne sütü ile bebeğe olumsuz bir etkisinin olabileceği ihtimalidir. Hamilelik dönemlerinde dahi anne adaylarına hafif ve az tesirli ilaçlar verilirken emzirme dönemi de hamilelik süreci kadar önem arz etmektedir. Peki sağlık için gerekli durumlarda hiç mi kullanılamayacaktır ?

Böyle bir durumda adet geciktirici ilaçların etken maddeleri ve çeşitleri belirleyici rol oynayacaktır.

Adet Geciktirici Nedir ve Neden Kullanılır?

Adet geciktirici ilaçlar hakkında yaygın olan hakim görüş; özel vakitlere denk gelen adet döngüsünün tarihini değiştirmek, geciktirmektir. Fakat sadece bu sebeple kullanılmazlar. Bu ilaçların bir diğer tedavi etkisi ise adet döngüsünün sürekli düzensiz olduğu durumlarda adeti tekrar aylık bir periyota oturtmak içindir.

Alınan bu ilaç yumurtlamayı engellemez, progesteron denen rahim içi bölgeye etki ederek kanamayı geciktirirler. Kalıcı bir etkisi yoktur. Hormonal problemlere veya çocuk sahibi olma konusunda olumsuz bir etkisi yoktur. Adet döngü düzeni ile ilgilidir. Lakin kabızlık, şişlik, sinirlilik hali gibi bazı yan etkileri mevcuttur.

Adet dönemi başlamadan 2 veya 4 gün önce kullanılmaya başlanır. Günde 2 yada 3 tane alınır. Bu sayıların değişmesinin sebebi ise hangi adet geciktiriciyi aldığınıza bağlı olmasıdır. En fazla 10 güne kadar kullanılır. Daha uzun süreli kullanılması tavsiye edilmez.

Emzirirken Adet Geciktirici Kullanmak Gerekirse Ne Yapmalı?

Öncelikle doktor kontrolü olmadan hiçbir ilacı kullanmak sağlık açısından uygun değildir. Hele ki hamilelik ve emzirme dönemleri gibi hassas zamanlarda bir uzman reçetesiyle ilaç kullanmak elzemdir.

Tıpkı hamilelik dönemlerinde olduğu emzirme dönemlerinde de annelerin kullanabileceği, bebeğe etkisinin minimum olduğu yahut hiç olmadığı ilaçlar mevcuttur. Örneğin emziren anneler tatil dönemlerine denk gelen regl döngülerini geciktirmek isterler. Bunun için doktorunun vereceği adet geciktiriciyi kullanabilirler. Sadece diğerlerinden farkı ilacı alma saatleri ve günlük sayısıdır. Örneğin ilacı 8 saate bir veya günde 2 tane olmak üzere gibi bazı şartlar belirlenerek adet geciktirici alımı mümkün olabilir. Burada önemli olan şey ilaçtaki etken maddedir. Mesela gestagen adı verilen madde anne sütüne etki etmezken östrojen denen madde kesinlikle etki etmektedir. Bu sebeple her adet söktürücü emzirme döneminde kullanılabilir diye bir durum asla söz konusu değildir.

Bazı ilaçlar için de bırakıldıktan bir hafta sonrasına kadar bebeğe süt verilmemesi, sağılıp dökülmesi gerekebilir. Denildiği gibi en doğru olan ve bebeğe zararı dokunmaması için muhakkak ki bir doktor muayenesi ile kullanılmasıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tarz ilaçlar alınmadan önce rahim için tabakasının kalınlık veya inceliğinin bir ultrason yardımıyla muayenesi önemlidir. Çünkü kullanılan ilacın içerisindeki etken madde bu tabakaya etki ettiği için tabaka yapısına uygun olan ilacın alınması yol gösterici olacaktır. Ayrıca kesinlikle emzirme döneminde bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ