Ağır Kaldırma Sonucu Oluşan Bel Ağrısı

Ağır Kaldırma Sonucu Oluşan Bel Ağrısı

Günlük hayatımızın akışında gerek yaptığımız işlerde gerekse ev temizliğinde ağır eşyaları kaldırmak zorunda kalabiliyoruz. Bu denli ağır eşyaları kaldırırken vücudumuzda ağırlığı karşılayan yerimiz belimizdir.

Ağır kaldırmalar sonucunda da bel ağrılarına maruz kalabiliriz. Oluşan bel ağrıları çoğu zaman kısa süreli ve geçici olabilmektedir. Ancak bel ağrıları bazen bu kadar kısa sürede geçmeyebilir. Oluşan bel ağrılarının şiddetli ve uzun süreli olmasıyla ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Bel ağrısının kronikleşmesi sonucu mutlaka doktora görünmek gerekir.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Ağır yük kaldırmak sonucunda belde ağrılar oluşabilir. Ağır cisimler kaldırırken bele yük biner ve bu durum belde birtakım deformasyonlara neden olarak ağrılar meydana getirebilir.
  • Yanlış oturuş pozisyonları da belde ve omurgada ağrılara sebep olabilir. Yine yanlış ve ani hareketler de belde büyük ağrıya sızılara sebep olabilir.
  • Yaşa bağlı olarak kemiklerde meydana gelen deformasyonlar sonucu da bel ve omurgalarda ciddi ağrılar oluşturabilir. Yine yaşa bağlı kemik erimesi nedeniyle de vücudun her yerinde olabileceği gibi belde de ağrılar oluşabilir.

Bel Ağrısının Tedavi Yöntemleri

  • Bel ağrıları, ağır yük kaldırma sonucu oluştuysa kısa süre sonra kendiliğinden geçebilir. Bel ağrısına sebep olan ağır cismin ağırlığına bağlı olarak tahribat oluşur. Yani ağırlık ne kadar az ise sadece dinlenmekle sert bir zeminde sırtüstü yatmakla tedavi edilebilir. Kişi dinlenerek kısa sürede bel ağrılarından kurtulabilir.
  • Yine ağır kaldırmak sonucunda oluşan bel ağrılarında deformasyonda daha yüksekse, analjezik kremler, kas gevşetici kremler ile masaj yapılarak da kısa sürede tedavi edilebilir. Hafif bel ağrılarında ılık duş almak da bel ağrısını geçirebilecek bir tedavi yöntemidir.
  • Bel ağrısı, bel fıtığı ya da disk kayması hastalıklarından meydana geliyorsa mutlaka doktor kontrolünde fizik tedavi görülmesi gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda evde kendi yöntemlerle tedavi uygulanmamalıdır.
  • Bazı bel rahatsızlıklarında krem, masaj veya ilaç tedavisi gibi yöntemler yeterli gelmemektedir. Böyle durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Bel Ağrısından Koruyucu Yöntemler Nelerdir?

  • Bel ağrılarının önüne geçebilmek için öncelikle doğru duruş ve oturuş pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Kambur bir şekilde oturulmamalı mutlaka omurga dik vaziyette olmalıdır.
  • Çok ağır yükler kaldırılmamalıdır. Ağır yük kaldırma sonucunda belde hafif ve geçici deformasyonların yanı sıra kalıcı hasarlar da meydana gelebilir. Bu yüzden çok ağır yükler kaldırılmamalıdır.
  • Düz ve sert bir yatak tercih edilmelidir. Böylece bel daha destekli ve rahat etmiş olur. Yatak gerektiğinden sert olursa oluşan bel ağrıları da hafifleyecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ