Reklam

Ağız İçinde Kabarcık

  • 25 Nisan 2017
  • 2.199 kez görüntülendi.
Ağız İçinde Kabarcık

Ağız içi bölgesinde baş gösteren kabarcıklar genellikle travma etkenlerinin sonucu olarak gözlense de, altında yatan pek çok etken bulunmaktadır. Tesadüfen veya hissettirdiği acıdan dolayı farkedilen ağız içindeki kabarcık; psikolojik etkenlerden veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklı da baş gösterebilmektedir.

Göze çarpan kabarcık ciddi bir ağız içi enfeksiyonu göstergesi olabileceğinden, gözardı edilmemesi ve muhakkak uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Ağız İçinde Kabarcık Nedenleri Nelerdir?

Ağız içinde çıkan ufak beyazımsı yaralar, aft olarak ifade edilir. Her ne kadar fiziksel olarak ufak görünse de bu yaralar ciddi boyutta acıya sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjiyi tetikleyici etkenler kimi zaman tüketilen gıda ürünleri olabilir. Alınan gıda ürünleri ağız içinde yara oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu nedenden doğabilecek ağız içindeki yara oluşumunu önlemenin en etkili yolu, alerjiyi tetikleyici gıda ürünlerinin belirlenmesi ve bu etkenlerden uzak durulmasıdır.

Psikolojik Etkenler

Modern çağın en büyük sorunlarından olan stres, endişe ve kaygı gibi ruh halleri pek çok fizyolojik sonucu beraberinde getirmektedir. Aşırı stres ve endişe duyan kimselerde, ağız içi ve etrafında yara oluşumuna rastlanabilmektedir. Özellikle yoğun iş stresi altında çalışan ofis çalışanlarında fazlaca görülmektedir.

Travma Etkenleri

Ağız içinde kabarcık oluşumunun en bilindik nedenlerinden biri travma etkenleridir. Ağız içine alınabilecek şiddetli darbe veya hasara bağlı olarak kabarcık oluşumu gözlenebilir. Darbe direkt o bölgeye kuvvet uygulanmasıyla ilgili olmayabilir. Yanlışlıkla yanağın ısırılması, tüketilen sıcak yiyecek ve içeceklerin ağız içi bölgesine zarar vermesi de travma etkenleri arasındadır.

Bu sebepten meydana gelen kabarcık ve acı hissiyatı genellikle kısa sürelidir. Fakat bir süredir devam ediyorsa, tahrip fazla olabileceğinden ve enfeksiyon oluşma ihtimalinden ötürü uzman doktora danışılması önerilir.

Vitamin Eksikliği

Yeterli miktarda vitamin alınmaması, vitamin eksikliği olarak bilinir. Öğün atlamak, sağlıksız beslenme programları takip etmek vitamin eksikliğine sebebiyet verebilmektedir. Vitamin eksikliği ise ağız bölgesinde kabarcık oluşumunu tetikleyebilir. Hem bu sebepten doğabilecek yara oluşumunu önlemek hem de sağlıklı yaşam için dengeli ve sağlıklı öğünlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ