Reklam

Ağız İçinde Oluşan Morluklar

  • 06 Ocak 2018
  • 2.111 kez görüntülendi.
Ağız İçinde Oluşan Morluklar

Ağız içinde oluşan morluklar birçok sebepten meydana geliyor olabilir. Bu sağlık problemi hafif rahatsızlıklardan kaynaklı olabileceği gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Her yaştan kişide görülen bu rahatsızlık morlukların yanı sıra başka belirtiler de gösterebilir. Bunlar kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrı durumudur. Bu sebepler birleşince de kişide halsizlik, yüksek ateş, iştahsızlık, yutkunma problemleri gibi durumlara sebep olur. Bu belirtilerin hepsine ağız içi kanama da eklenebilir.

Oluşan bu morlukların süresi hastalık hakkında da bilgi verebilir. Uzun süreli geçmeyen morluklarda ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olduğu için mutlaka uzman bir hekime gidilmelidir.

Ağız İçinde Oluşan Morlukların Nedenleri Nelerdir?

1-)Ağız İçi Kanserleri

Ağız içinde oluşan morlukların en önemli ve ciddi nedeni ağız içi kanserleridir. Kişilerin uzun süreli sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak bu rahatsızlık gözlenebilir. Morlukların yanı sıra kişinin şişlik, ağrı ve kanama gibi belirtileri yaşaması durumunda bu rahatsızlık düşünülmeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

2-)Lösemi

Ağız içinde oluşan morlukların en önemli ve ciddi nedeni ağız içi kanserleridir. Kişilerin uzun süreli sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak bu rahatsızlık gözlenebilir. Morlukların yanı sıra kişinin şişlik ve ağrı belirtileri yaşaması durumunda bu rahatsızlık ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

3-)Genetik Faktörler

Ağız içerisinde oluşan morlukların bir diğer sebebi de genetik faktörlerdir. Bu sebepten oluşan morluklar ağız içerisinin yanı sıra dil üzerinde de görülmektedir.

4-)Enfeksiyon

Ağız içi bakterilerinden kaynaklı olarak ağız içi morlukları yaşanabilir. Bunun başlıca sebepleri ortak diş fırçası kullanımı, gerekli ağız bakımının yapılmaması, boğazımızda oluşan iltihaplanma olarak gösterilebilir.

5-)Darbe – Hasar

Ağzımıza aldığımız darbeler sonucu damarlarımızın zarar görmesi sonucu ağız içi morlukları oluşabilir. Bu durumda oluşan morluklar tedaviye gerek kalmadan ağız yapısının kendisini yenilemesiyle kısa sürede iyileşme gösterecektir.

6-)Bağışıklık Sistemi Bozuklukları

Bağışıklık sistemimizin zayıflamasından dolayı ağız içi morlukları çok görülen bir durumdur. Morlukların yanı sıra ağız içi yaralarda belirtiler arasındadır. Özellikle lösemi gibi bağışıklık sistemimizden etkilenen rahatsızlıklarda bu belirtiler büyük önem teşkil etmektedir.

7-)İlaç Kullanımı

Bazı ilaç kullanımlarında istenmeyen yan etkilerden biride ağız içinde oluşan morluklardır. Böyle bir durumda kişi ilaç kullanımını bırakmalı ve doktoruna başvurarak gerekli düzenlemenin yapılmasını sağlamalıdır.

Ağız İçinde Oluşan Morlukların Tedavisi

Ağız içinde oluşan morluklardan genellikle ciddi rahatsızlıkların habercisi olduğu için böyle bir durumda en kısa sürede uzman bir doktora gidilmelidir. Erken teşhis ile rahatsızlığın nedeni belirlenip uygun bir tedavi ile olumlu sonuçlar alınabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ