Reklam

Ağızda Siyah Nokta

  • 29 Eylül 2017
  • 7.919 kez görüntülendi.
Ağızda Siyah Nokta

Göze çarpan ağızdaki siyah nokta oluşumları kişileri bazen korkutur. Bunun nedeni de ağızdaki siyah noktalar kişiye kanseri düşündürebilir. Her ağızdaki siyah nokta kanser değildir. Çok farklı nedenlerden ötürü ağız içinde siyah nokta çıkabilir. En büyük nedeni de enfeksiyon kaynaklıdır. Ağız içi enfeksiyonları çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ağız içinde siyah nokta gibi bir probleminiz varsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Ağızda Siyah Nokta Nedenleri Nelerdir?

1-)Ağız İçi Enfeksiyon

Ağız içi enfeksiyonlar hemen hemen herkesin hayatında bir kez başına gelir. Enfeksiyon zararlı mikroorganizmaların ağız içinde bulunması ve üremesi sonucunda oluşur. Ağızda siyah nokta oluşumu, diş eti hastalıkları, apse oluşumu, ağız içi ödemi, damakta siyahlık gibi birçok durumla sonuçlanabilir. Ağız içi enfeksiyonlar en çok çocuklarda görülür. Çocuklar her şeyi ağızlarına götürdükleri için enfeksiyon oluşumu çok daha fazladır. Olası ağız enfeksiyonlarını önlemek için;

  • Her gün diş temizliği en az 2 kez yapılmalıdır. Ayrıca ağız içinde siyah nokta veya yara gibi oluşumlar varsa gargara yapılması da rahatlatacaktır.
  • Sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. Kişi eğer sigara kullanıyorsa ağız içi enfeksiyon geçene kadar sigara içmemelidir.

2-)Ağız İçi Kanama ve Ağız Hastalıkları

Ağız içi kanamalar travma, darbe, kaza kaynaklı olabilir. Ağıza keskin bir şeyin girmesi veya darbe sonucunda ağız içinde yaralar ve kanamalar olabilir. Ağız içinde kanama olduğunda ve kanama durduğunda kalan kan pıhtıları sertleşerek siyah bir nokta haline dönüşür. Bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Korkulacak bir durum değildir. Fakat uzun süreli bir siyah nokta oluşumu varsa doktora başvurulması gerekir.

3-)Ağız Kanseri

Ağız kanserini tetikleyen durumlar arasında en çok sigara ve alkol kullanımı vardır. Ağız kanserinde ağız içinde siyah nokta oluşumu vardır. Fakat tek başına ağızdaki siyah nokta oluşumu kanser anlamına gelmez. Ağızda siyah nokta oluşumunun yanında aşağıdaki bulguların da olması gerekir. Bunlar;

  • Çiğneme ve yutkunma sırasında zorlanma,
  • Ağız içinde his kaybı ve uyuşukluk,
  • Ağız içinde ağrı,
  • Diş etlerinde ve diş köklerinde sızlama,
  • Dilde ve damakta kırmızı benek oluşumu,
  • Dilde kesik kesik çizgi oluşumu.

Bunlar arasından birkaçı ve ağız içinde siyah nokta oluşumu varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Uzman hekimin yaptığı testler sonucunda doktor ne olduğuna karar verir ve semptoma uygun tedaviyi başlatır. Yukarıda da söylediğimiz gibi her ağız içinde oluşan siyah nokta kanser değildir. En büyük nedeni ağız içi enfeksiyonlarıdır. Doktora gitmeden ne olduğunu anlayamazsınız. Mutlaka doktora başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ