Ağızdan Sabahları Su Gelmesi

Ağızdan Sabahları Su Gelmesi

Günümüzde sıkça rastlanan bir durumdur ve bazı durumlarda kronik olarak oluşabilmektedir. Bu durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Çünkü bu durum mide rahatsızlığı oluşabileceğine işaret edebilmektedir. Mide rahatsızlıkları oluşma riskine bağlı olarak beslenme ve spor gibi aktivitelerde daha dikkatli davranılmalıdır.

Sabahları ağıza acı ekşi su gelmesi ve bu durumla beraber mide ağrısının eşlik etmesi, reflü oluşabileceğinin habercisi olabilmektedir. Bunun dışında ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklar da bu belirtilerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle gün içerisinde tüketilen fazla asitli içecekler midenin asidik olmasına bağlı olarak mide üzerinde tahrişe yol açabilmektedir. Bu durum reflü rahatsızlığının oluşmasına ve sabahları veya gün içerisinde ağıza acı ekşi su gelmesi, mide ağrısı gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda özellikle beslenme gibi faktörlere dikkat edilmeli ve sağlıksız yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Sabahları Ağızdan Su Gelmesi Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Reflü

Kısaca mide yanması olarak tanımlanabilmektedir. Reflü rahatsızlığı birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Genetik faktörler, sağlıksız ve düzensiz beslenme, midede oluşabilecek bazı rahatsızlıklar reflü oluşumunun en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Reflünün en önemli belirtileri göğüste hissedilen yanma şeklinde ağrılar ve ağıza acı ekşi tat gelmesidir. Bu durumların kronik bir hal alması halinde sağlık kuruluşundan yardım almak gerekmektedir. Bunun dışında reflü rahatsızlığında yukarıda da belirtildiği gibi sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekmektedir.

Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi, asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulması bu rahatsızlığın belirtilerinin önlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Reflü rahatsızlığının tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan proton pompası inhibitörleri belirtilerin azaltılmasında ve önlenmesinde etkili olabilmektedir.

Gastrit

Gastrit, mide dokusunda oluşan yanma olarak adlandırabilmektedir. Sabahları ağızdan su gelmesi mide yanmasının işareti olabileceğinden gastrit rahatsızlığına karşı dikkat edilmelidir.

Ülser

Ülser, mide ile onikiparmak bağırsağı arasında ortaya çıkan yara olarak tanımlanmaktadır. Aynı şekilde bu bölgelerde oluşabilecek yaralar bu gibi belirtilerin de meydana çıkmasına neden olabileceği için, belirtilerin kronik hale gelmesi durumunda dikkat edilmeli ve en yakın süre içerisinde sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Mide rahatsızlıklarının oluşmasında en önemli faktörler genetik faktörler, dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Bu yüzden özellikle beslenme düzenine dikkat edilmeli ve asitli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ