Ağrılı Öksürük

Ağrılı Öksürük

Öksürük, göğüs ingini yani akciğerlerdeki solunum ile alınan havanın, zorlanmalara ve kasılmalara bağlı olarak sesli şekilde çıkması olarak tanımlanabilmektedir. Solunum sisteminin kendini savunma durumu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında üşütme, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları gibi nedenlere bağlı olarak sıklıkla gözlenmekte ve göğüs ve sırt bölgelerinde ciddi ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Öksürük birçok şekilde sınıflandırılabilmektedir. Kısaca bahsedecek olursak;

Kuru öksürük: Özellikle gece saatlerinde veya sabaha karşı oluşan balgamın eşlik etmediği öksürük çeşitidir. Gece horlama veya bazı durumlardan kaynaklı olarak solunumda yaşanan tıkanmalar veya tansiyon gibi kronik rahatsızların ilaçlarının yan etkisi olarak oluşabilmektedir.

Akut öksürük: Akut öksürük günün herhangi bir saatinde gelebilir ve gün içerisinde solunumda sıkışmalar veya enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar sonucunda oluşan öksürüklerdir.
Nöbet şeklinde gelen öksürükler: Bu tarz öksürükler genellikle astım, KoAH gibi kronik rahatsızlıklar sonucu oluşur ve genellikle az miktarda balgam eşlik eder.

Ağrılı öksürük genellikle kuru öksürükler ve nöbet eşliğinde oluşan öksürükler sonucu oluşmaktadır ve göğüs bölgesinde öksürüğü şiddetine bağlı olarak ağrı oluşmaktadır. Özellikle astım ve KoAH hastalarında bu tip öksürükler sık olarak gözlenmektedir.

Ağrılı Öksürük Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

İlaçlar

Ağrılı öksürükler birçok rahatsızlığın belirtisi veya nedeni olarak oluşabilmektedir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerde özellikle tansiyon hastalarında kullanılan ilaçlarının yan etkisi olarak kuru öksürük durumu ortaya çıkmaktadır. Bu öksürükler göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar oluşmasına ve tahrişlere neden olabilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle astım, KoAH gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde hafif balgamın eşlik ettiği ve sürekli olarak ortaya çıkan ağrılı öksürükler oluşabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar ve gerekli görülen farklı yöntemler ile tedavi uygulanmaktadır.

Mevsimsel Kaynaklı Rahatsızlıklar

Özellikle kış döneminde üşütme, soğuk algınlığı, gribal durumlar, boğaz enfeksiyonlar gibi birçok nedenin etkisi olarak ağrılı öksürük oluşumu gözlenebilmektedir. Böyle durumlarda özellikle bağışıklık sisteminin düşürülmemesine dikkat edilmeli ve hastalık oluşumuna neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Bunların yanında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için alınan vitaminler gibi ek tedaviler ile hastalık oluşumu ve dolaylı olarak ağrılı öksürük önlenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ