Reklam

Akciğerlerin Su Toplaması

 • 07 Mart 2017
 • 5.511 kez görüntülendi.
Akciğerlerin Su Toplaması

Akciğerin yapısından bahsedecek olursak biri akciğerin dış yüzeyini diğeri ise göğüs duvarının iç yüzeyini saran iki zar bulunmaktadır. Bu iki zar arasındaki boşluğa plevra boşluğu denir Normalde plevra boşluğunda az miktarda da olsa sıvı mevcuttur fakat akciğer zarındaki iltihaplanma sonucu ile plevra boşluğundaki sıvı miktarının artması, akciğerin genişlemesine yol açar. Bu olaya akciğerin su toplaması (plörezi) denir.

Plevra boşuluğundaki sıvının artması akciğerin genişlemesine neden olur ve bu büyüme solunum açısından ciddi sıkıntılara yol açar. Toplanan sıvının akciğer zarına doğru şiddetlenmesi zar üzerinde hasara neden olabilmektedir. Bu yüzden belirtiler gözlendiği takdirde şiddetlenmeden doktora gidilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Akciğerin Su Toplamasının Nedenleri Nelerdir?

Plörezi olayına, akciğer ve akciğer dışı olmak üzere bir çok hastalık neden olabilmektedir.

 • Normalde plevra boşluğunda bir miktar sıvı vücut ile denge halinde bulunmaktadır. Fakat böbrek yetmezliği olan hastalarda su-mineral dengesinin bozulmasından kaynaklı akciğerde sarımsı bir sıvı toplamasına neden olur.
 • Akciğer zarları üzerindeki iltihaplanma aynı şekilde plevraya su toplanmasına neden olur.
 • Akciğer zarı kanserinde tümör hücrelerinin çoğalması damar geçirgenliğinin artmasına neden olur. Buna bağlı olarak akciğerde kanlı sıvı toplanmasına neden olur.
 • Bunların haricinde; zatürre, verem, pulmoner emboli, kalp yetmezliği, akciğer absesi, tiroidizm, radyoterapi, akciğer dışı metastaz (kanser), karaciğer sirozu, yemek borusu metastazlarının akciğere yayılması vb. bir çok rahatsızlık neden olabilmektedir.

Akciğerlerin Su Toplaması Belirtileri Nelerdir?

 • Nefes alıp verirken zorlanma , nefes alırken akciğer zarlarının birbirine sürtünmesinden kaynaklı olarak akciğerden gelen hırıltılı ses ve göğüste iğne batması şeklinde hissedilen ağrılar en belirgin bulgulardır.
 • Kuru öksürük. Öksürürken akciğer üzerinde şiddetli ağrılar hissedilir.
 • Ateş, üşüme, titreme, iştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı gibi komplikasyonlar plörezi belirtileridir.

Akciğerde Su Toplanmasının Tedavisi Nedir?

Hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir çünkü toplanan sıvının artması akciğer zarının zarar görmesine neden olabilir. Genel anlamda antibiyotik tedavisi ile plevra boşluğundaki iltihaplı sıvı vücuttan uzaklaştırılarak iyileşme gözlenmektedir. Antibiyotik kullanımından kısaca bahsedecek olursak, sadece plörezi için değil diğer hastalıklarda da iyileşme belirtileri gözlendiği zaman antibiyotik kullanımını yarıda bırakmamak, düzenli ve bitene kadar kullanmak gerekir. Çünkü yarıda bırakılan tedavi iltihabın vücuttan tam olarak atılmamasına neden olabilir ve belirtiler daha da şiddetlenmiş halde gözlenebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. préstamo online dedi ki:

  Si necesitas un préstamo o un préstamo rápidamente online, consulta nuestro ranking.

BİR YORUM YAZ