Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Çeşitli zedelenmelere karşı tedavi amacıyla kullanılan alçılar çıkarıldıktan sonra aynı bölge içinde şişlikler meydana gelebilmektedir. Alçı takmak özellikle kırık, çıkık gibi durumlarda geçerli olan bir işlemdir. Bu sayede kırık ve zedelenme olan bölge çok daha kısa süre içinde iyileşmekte ve zedelenen bölge daha fazla zarar görmemektedir.

El ve ayaklar günlük hayatımızda en çok işlev gören bölgelerdir ve bu nedenle bu bölgelerde çeşitli sorunlar görülmesi muhtemeldir. Böyle durumlarda kişinin ayak ve ellerinde kırıklar, zedelenmeler ve benzeri hasarlar sıklıkla görülür. Bu gibi durumlarda ağrı çok olur ve kişinin en iyi tedavi için doktora gitmesi gerekmektedir. Kişinin bu durumda tedavi olması için alçı takma işlemi uygulanmaktadır.

Alçı zedelenmenin durumuna göre bir süre boyunca takılı kalmakta ve sonrasında doktor kontrolünde çıkarılmaktadır. Alçının çıktığı bölge bir süre daha şiş kalmaya devam etmektedir.

Ellerde ve Ayaklarda Alçı Sonrası Şişlik

Elinizin herhangi bir bölgesi kırıldığında doktora gitmeniz halinde bir süre boyunca alçı kullanımı yapmanız gereklidir. Bu durum kırık gibi sağlık sorunlarında daha uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Ellerde ve ayaklarda görülen kırıklarda kemiklerin daha kısa süre bir içinde kaynayabilmesi için alçı kullanımı tercih edilmektedir. Alçı kullanımı aynı zamanda kişinin hareket etmesini zorlaştırmakta ve kırık olan bölgenin hareketsiz kalmasını sağlamaktadır.

Alçının uzun bir süre boyunca kolda takılı kalması sonucunda alçılı bölgenin şiş ve mor renkte olduğu görülebilir. Bu durum uzun süre boyunca alçı kullanmanın bir sonucudur. Alçılı bölge uzun süre boyunca güneş ışığından maruz kaldığı ve hareket etmediği için burada birtakım komplikasyonlar görülmesi normaldir. Bu durum geçicidir. Kişinin alçısı çıktıktan sonraki birkaç gün içinde şişilik ve morluklar da ortadan kaybolmaktadır.

Alçı Sonrası Görülen Semptomlar Nelerdir?

Kırık ve çıkıklara bağlı olarak kullanılan alçı sonrası kişinin vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Kalıcı olmayan bu değişiklikler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Alçı olan bölgede kızarıklık ve morluk,
  • Şişlik,
  • Kaşınma,
  • Alçılı bölgede ağrı,
  • Alçı olan bölgede yanma,
  • Uyuşukluk ve hareketlerde kısıtlılık.

Alçı Sonrası Koruma Nasıl Yapılmalıdır?

Kemiklerde görülen kırık ve çıkıklar ciddi sağlık sorunlarıdır. İleride daha büyük bir sorun olmaması için kişinin alçı sonrasında da vücudunu çok iyi bir biçimde koruması gereklidir. Alçı çıkarıldıktan sonra kırık olan bölgenin bir süre boyunca bandajlanması tavsiye edilmektedir. Kişinin uzun süre hareketsiz kalan bu bölgeyi hafif egzersizler ile hareketlendirmesi iyi bir yöntem olacaktır. Yürüyüş yapmak iyi bir yöntem olarak tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ