Alçı Çıktıktan Sonra Yürümek

Alçı Çıktıktan Sonra Yürümek

El, ayak vb. yerlerde meydana gelen çarpma, burkulma, kırılma gibi travmalardan sonra kişinin bir süre boyunca alçı kullanması gereklidir. Alçı kullanımı zedelenen kemiklerin yeniden kaynaşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Alçı kullanımı özellikle kırıklardan sonra muhakkak yapılmalıdır. Alçı kullanımı kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve hareket kısıtlamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin sağlığına kavuşmak için bir an önce tedavi olması, doktorun önerdiği doğrultuda hareket etmesi ve kendini çok fazla zorlamaması gereklidir.

Alçı çıktıktan sonrasında yürümek de belli bir zaman almaktadır. Kişinin alçı sonrasında rahat hareket etmesi ancak belirli bir zaman sonrasında gerçekleşeceği için alçı sonrası hareketlerin ani olmamasına özen gösterilmeli ve kişinin travmalara karşı korunaklı olması gereklidir.

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Kırılma, zedelenme, çatlama gibi sağlık sorunlarında doktor genellikle ağrılı bölgeyi alçıya alır. Alçının bir süre boyunca kullanılması sayesinde kişinin kemikleri eskisi gibi sağlam olacaktır. Alçı çıktıktan sonra kişinin sorunlu olan bölgesinde bir süre daha şişlik görülmekte ve bu bölgede ağrı hissedilmektedir. Alçı sonrası şişlik genellikle uzun süre hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir sorundur.

Alçının sarılı kalması sağlık sorununun nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bu gibi durumlarda kişinin kırığı olması alçının uzun süre kolunda kalması anlamına gelmektedir. Çatlak vb. sağlık sorunlarında ise alçının kalma süresi en fazla 3 hafta, 20 gün gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Kişinin alçısı çıktıktan sonra uzun bir süre daha hareketlerine özen göstermesi gereklidir. Bu dönemde aniden yapılacak bir hareket ağrılı bölgenin yeniden zedelenmesine neden olabileceği için çok dikkatli olunmalıdır. Bu dönemde yapılacak en küçük yanlış bir hareket kişinin kalıcı bir biçimde hasar görmesine yol açabilir.

Alçılı Dönemde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alçı sonrası olduğu kadar kişinin alçılı olduğu dönem de çok önemlidir. Kişinin alçılı olduğu dönemde sağlığına çok daha fazla dikkat etmesi gereklidir.

  • Alçılı dönemde kişinin kesinlikle sudan uzak durması gereklidir. Su alçının kaşınmasına neden olacak bir etkendir.
  • Alçılı dönemde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise alçılı yerin yüksekte tutulmasıdır. Alçılı bölge bu nedenle çeşitli ürünler ile desteklenmektedir. Alçılı bölgenin havada tutulması bölgede şişlik oluşmasını önleyen bir yöntemdir.
  • Alçılı olan kişinin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de alçının çok sıkı bir biçimde yapılmaması gerektiğidir. Alçının çok sıkı olması durumunda sorunlu olan bölgenin hava alamayacak ve kan dolaşımı doğru bir biçimde sağlayamayacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ