Reklam

Alçılı Ayakta Karıncalanma

  • 13 Haziran 2017
  • 2.957 kez görüntülendi.
Alçılı Ayakta Karıncalanma

Kırılmalar ya da bazı çatlamalar için en kolay ve acısız tedavi yöntemi son zamanlarda alçıya almaktır. En fazla kırılmalar genellikle uzun kemiklerin olduğu bölgelerde olur. Buralar kaburgalar, ayak ve kol kemikleridir. Bunun dışında küçük ve kısa kemiklerin kırılması genelde zedelenme ve ezilme sonucu olmaktadır ve ezilen kemiklerde kemik parçalanarak kırılır.

Parçaların toplanması için o bölgenin cerrahi operasyonla açılarak oradan kemik parçalarının çıkarılması gerekir. Bunun yanında açık yara oluşacak şekilde olan kırılmalarda da mutlaka parça var mı yok mu diye uzman hekimin kontrol etmesi ve ondan sonra alçıya alması gerekir.

Alçıya alınan ayakta ya da kolda oluşan karıncalanmalar, uyuşmalar ya da sızlamalar bir yere kadar normal olabileceği gibi kimi zaman da olması beklenmeyen bir sonuçtur. Fakat alçılı olan ayakta meydana gelen bir şişme, morarma, kızarma beklenmedik bir olaydır ve en kısa sürede hekime bildirilmesi gerekir.

Alçılı Ayakta Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Karıncalanmanın ve uyuşmanın farklı nedenleri olabilir. Kimi zaman patolojik olmayan bir durum olsa da kimi zaman acil müdahale gerektiren bir durum olabilir.

  • Sağlıklı bir kimsenin düzenli olarak vitamin eksikliğinin varlığını kontrol ettirmesi gerekir. Vitamin eksiklikleri genellikle tek başına büyük bir hasara neden olmayabilir. Fakat başka bir hastalığın varlığı ile hissedilen acıyı arttırabilir ya da daha büyük hasarlara neden olabilir. Özellikle B12 vitaminin eksikliği nedeni ile ayakta hissedilen karıncalanma daha fazla olur. Uzun süre hareket etmeden kalan alçılı ayakta bir de vitamin eksikliği var ise çok daha ciddi bir sızlama hissedilir.
  • Ayakta ya da bacakta sinir sıkışması oluyor da olabilir. Bu durum acil müdahale gerektirir ve hemen hekime hissedilen ağrının tarifi yapılmalı, müdahale edilmelidir.
  • Alçının fazla sıkı bir şekilde yapılmış olması da sağlıklı bir durum değildir ve doktorun hemen müdahale etmesi gerekir.
  • Eklem bölgesinin olduğu bir yerde gerçekleşen kırılmaların ardından kişinin uzun süre alçı kullanımı nedeni ile ayakta uyuşmalar ve karıncalanmalar normal olarak görülebilir.

Her ne kadar normal olabilecek olsa da karıncalanma, uyuşma ve sızlamaların yanında kişide mide bulantısı ve kusmalar oluyor ise hemen uzman doktoruna danışması gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. DuartBark dedi ki:

BİR YORUM YAZ