Reklam

Alerji Geçer mi?

  • 14 Nisan 2017
  • 3.943 kez görüntülendi.
Alerji Geçer mi?

Alerji, vücudun belirli bir maddeye karşı verdiği yanıt olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle bahar aylarında güneşe karşı veya polen gibi yapılara karşı bunların haricinde birçok kimyasala karşı alerji durumu gerçekleşebilmektedir. Vücutta bağışıklık sistemi, alerjenin vücuda girmesi ile antikor üretmeye başlayarak alerjene karşı savaş açar. Bunun sonucunda hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı, gözlerde sulanma, deride kızarıklık gibi birçok komplikasyon oluşabilmektedir. Bu gibi komplikasyonların önlenmesi mümkündür fakat alerjinin tam olarak önlenmesi mümkün olmamaktadır.

Hangi Durumlarda Alerji Oluşabilmektedir?

Özellikle bahar aylarında polenlere karşı, güneşe karşı alerji durumları oluşabilmektedir. Bunların dışında alerji genetiksel kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için günlük hayatta kullandığımız herhangi bir maddeye karşı da vücutta alerji gelişebilmektedir.

Örneğin günlük hayatta kullandığımız sabun, şampuan, deterjanlar gibi kimyasalların içerisinde bulunan herhangi bir madde insan vücudunda alerji oluşturabilmektedir. Böyle durumlarda günlük hayatta kullandığımız bu kimyasalları alırken içeriğini iyi okumamız ve içeriğinde bu tarz maddeler bulunan uzak durmamız gerekmektedir.

Alerji tedavi ettirilmemesi halinde şiddetlenebilir ve yeni komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu tarz durumlarda en yakın süre içerisinde sağlık kuruluşundan yardım almamız gerekmektedir.

Alerji Geçer mi?

Alerjinin tam olarak önlenilmesi mümkün olmamaktadır. Özellikle bahar alerjisi olan kişilerin alerji oluştuğu durumlarda çok fazla dışarı çıkmaması ve polen gibi maddelerin ev içerisine girmesini önlemek için camların sürekli açık tutulmaması gerekmektedir.

Bunun haricinde güneş alerjisi olan kişiler güneşten korunmak için güneş kremi vb. preparatları kullanması alerjinin ciltte bıraktığı kızarıklık gibi komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Belirli bir kimyasala karşı alerjisi olan kişilerin, günlük hayatta alışveriş yaparken alerjen olan kimyasal içeren maddelerden uzak durması gerekir.

Bunlar dışında tıbbi tedaviden bahsedecek olursak öncelikle sağlık kuruluşuna başvurulması ve yapılan alerji testleri ile hangi maddeye karşı alerji oluştuğu tespit edilip ona göre tedavi yöntemi izlenir. Genellikle bu tarz durumlarda özellikle mevsimsel alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerde uzman tarafından çeşitli ilaçlar önerilmektedir.

Kullanılan ilaçlar alerji ile oluşan kaşıntı, hapşırma ve bu olaylarla oluşan tahrişin önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bunun dışında gözde yaşarma gibi durumların önlenmesi için doktor kontrolünde bazı göz damlaları kullanılabilmektedir. Fakat bu ilaçlar yukarıda da bahsedildiği gibi alerjenin tam olarak önlenmesinde yardımcı olmaz sadece alerji ile oluşan komplikasyonları önlemektedir. En ufak bir durumda dahi alınacak ilaçla ilgili kesinlikle doktor kontrolü ve tavsiyesi gerekli görülmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. DuartBark dedi ki:

    http://vslevitrav.com/ – levitra online best price

BİR YORUM YAZ