Reklam

Alerji Sonrası Kalan Leke

 • 19 Haziran 2017
 • 1.711 kez görüntülendi.
Alerji Sonrası Kalan Leke

Vücudumuzun hastalıklara karşı savaşmasını ve mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sisteminin, çeşitli yabancı maddelere karşı verdiği tepki alerji olarak tanımlanır. Toz, polen, kir, tüketilen gıda ürünleri, kullanılan kozmetik ürünleri gibi pek çok madde alerjiyi tetikleyici olabilmektedir. Alerjiyi tetikleyen bu tarz yabancı maddeler alerjen olarak ifade edilir.

Belirli dönemlerde normalde alerjiye sebebiyet vermeyen etken maddeler, alerjiye yol açabilmektedir. Bunun nedeni bu süreçlerde bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmamasıdır. Özellikle hastalık geçirildiği dönemde ve hamilelik gibi süreçlerde bağışıklık sistemimiz yeterince güçlü olmadığından, çeşitli maddelere karşı alerji belirebilir.

Alerjinin nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi belirtileri de değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak gözlenen alerji bulguları şunlardır;

 • Nefes darlığı,
 • Ciltte kızarıklık,
 • Ciltte kaşıntı,
 • Hırıltılı nefes alıp verme,
 • Ciltte oluşan lekelenmeler

Alerji Sonrası Vücutta Leke Oluşumu

Alerjinin başlıca belirtilerinden yukarıda bahsedilmiştir. Genellikle alerjik reaksiyon bulguları,  vücudun alerjenle temasının kesilmesinin ardından kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. Buna bağlı olarak yaşanılan kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetler son bulmuş olur.

Ancak kimi zaman alerjiye bağlı oluşan ciltte kızarıklıklar, lekelenmeler uzun süre güneş ışığına maruz kalmanın sonucu olarak bu kadar kolay geçmeyebilmekte ve kalıcı olabilmektedir. Alerjiden sonra vücutta kalan lekelerin tedavisi için çoğunlukla krem ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Krem ve ilaç ile tedavinin yanı sıra kimi zaman ciltteki lekeler için lazer epilasyon uygulamalarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Uygulanan lazer tedavisi çoğu zaman vücuttaki lekelerin kesin çözümü olarak görülmektedir. Ancak uygulanacak bu yöntemin kesinlikle profesyonel şekilde ve uzman tavsiyesi üstüne gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Cilt Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi alerji sonrası lekelenmeler, ciltte alerjinin baş gösterdiği evrede uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Ancak lekeler her seferinde alerjiyle ilgili olmayabilir. Ciltte oluşan lekeler aşağıdaki etkenlerin sonucu olarak görülebilir.

 • Güneş lekesi(genellikle alın ve yanak bölgelerinde oluşur),
 • Temel görevi cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak olan melanin pigmentinin artmasına bağlı olarak ciltte kahverengi lekeler baş gösterebilir.
 • Hamilelik dönemi,
 • Kullanılan ilaçların etkisi(doğum kontrol hapları, hormonel ilaçlar vs.)

Alerjik reaksiyondan sonra lekelenme oluştuğu düşünülüyorsa ve bu lekeler bir süredir geçmediyse, konuyla ilgili uzman hekime danışılmasında yarar vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ