Reklam

Alerji ve Emzirme

  • 29 Eylül 2017
  • 3.848 kez görüntülendi.
Alerji ve Emzirme

Alerji bağışıklık sisteminin rol oynadığı reaksiyonların tamamıdır. Yani bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı herhangi bir maddeye karşı gösterdiği tepkilerin tamamıdır. Alerjik kişilere atopik denir. Atopi bir hastalık değildir genetik olarak geçer. Alerjiye neden olan maddelere ise alerjen denir. Alerjenlerle temas sonucunda kişilerde çok farklı bulgular baş gösterebilir. Alerji genellikle kızarıklık, kabarma, kaşıntı ve deri döküntüsü şeklinde başlar.

Alerji oluşumunda vücuda giren alerjenler yabancı madde olarak algılanır ve vücut bunlara karşı savaş açar. Vücutta antikor üretimi başlar. Emzirme sürecinde annede oluşan antikorlar veya annede bulunan alerjenler süt ile beraber bebeğe geçebilir. Bu durum ciddi bir durumdur. Bebeklerin bağışıklık sistemi anneye göre daha zayıftır. Annede oluştuğu gibi bebekte de kızarıklık, döküntü, lezyonlar ve kaşıntı olabilir. Ayrıca çok daha şiddetli durumlar da oluşabilir.  Anne sütü ile anneden bebeğe birçok gıda maddesi, ilaç ve alerjenler gibi yabancı maddeler geçebilir.

Alerji İlacı Kullanımı ve Emzirme

Alerji için kullanılan ilaçlara antihistaminik denir. Alerji oluşumunda vücuttan histamin salınır. Bu nedenle ilaçlar bu ismi almıştır. Emzirme döneminde olan anne alerji olduğunda ilaç kullanması gerekebilir. Fakat anne bu duruma kesinlikle kendisi karar vermemelidir. Çünkü ilaçlar süt ile birlikte bebeğe geçer ve bebekte farklı sorunlara yol açabilir. Bebeğine alerji geçmesin diye ilaç kullanan bir annenin bebeğinde çok daha farklı sorunlar oluşabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanmak gerekir.

Antihistaminik ilaçların yan etkisi sedasyon yapmasıdır. Yani uyu getirir, gevşeme sağlar. Emzirme ile bebeğe geçen küçük dozda ilaç bile bebeğin saatlerce uyumasına neden olabilir. Bebeğin uyuması anneyi endişelendirebilir ve anne ilaç kullanmak istemeyebilir. Fakat yeni kuşak antihistaminikler sedasyona neden olmaz ve annede de bebekte de rahatça kullanılabilir. Emzirme dönemindeki annelere doktorlar genellikle bu ilaçları verirler. Doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanmayınız.

Emzirme dönemi hamilelik kadar önemli bir dönemdir. Bebeğinizi beslediğinizi unutmayınız ve en ufak bir problemde doktorunuza başvurunuz. Eğer sedasyon yapan bir antihistaminik kullanmanız gerekiyorsa da bebeğinizi uyuttuktan sonra ilacı alınız. Bebeğiniz uyanana kadar ilaç etkisi bayağı azalacaktır ve hatta bebeğinize ilaç geçmeyebilir. Fakat ilk tercih ilaç kullanmamaktır. İkinci tercih 2.kuşak antihistaminik kullanımıdır. Üçüncü seçenek ise bebeğiniz uyuduktan sonra ilacı almanızdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ