Reklam

Alt Çene ve Dudakta Hissizlik

 • 04 Mayıs 2017
 • 7.107 kez görüntülendi.
Alt Çene ve Dudakta Hissizlik

Uyuşma, karıncalanma şikayeti hissizlik şeklinde de ifade edilebilmektedir. Çene ve dudak bölgelerinde de gözlenebilen hissizlik genellikle travma etkenlerinin sonucu olarak görülse de, altında yatan daha başka nedenler olabilir. Dudak ve çenede hissedilen uyuşmalar birbirinden ayrı sebeplerden olabileceği gibi aynı nedenin sonucu olarak da meydana gelebilirler. Bu içerikte ilk olarak iki şikayetin birbirinden ayrı nedenlerini ardından ortak sebepleri ele alacağız.

Dudakta Hissizlik/Uyuşma Neden Olur?

Her uyuşma şikayetinde olduğu gibi dudaktaki iğne batması hissinin de en bilindik nedeni; sinir hasarıdır. Sinir hasarı dışında kalsiyum eksikliği ve psikolojik etkenlerin sonucu olarak da görülebilmektedir. Aşağıda bu sebepleri sizler için detaylı inceledik.

Psikolojik Etkenler

Hissedilen stres, endişe veya kaygı gibi duygu durumları ellerde ve dudaklarda uyuşmaya yol açabilmektedir. Özellikle büyük bir kalabalık önünde konuşma yapmadan önce veya çok kaygılı bir bekleyiş esnasında bu sebepten dudakta hissizlik meydana gelebilmektedir.

Sinir Hasarı

Periferik nöropati olarak da ifade edilir. Beyne sinyal iletiminde etkili sinir sisteminin önemli yapı taşlarından olan sinirlerde çeşitli etkenlerden hasar oluşabilmektedir. Sinirlerde oluşan zedelenme ise kendini uyuşma ve iğne batması hissiyle gösterir.

Kalsiyum Eksikliği

Vücutta kemikler ve dişlerin oluşumu açısından oldukça önemli bir yere sahip kalsiyumun kanda yeterince bulunmaması, kalsiyum eksiliği olarak ifade edilir. Tıp dilinde hipokalsemi olarak bilinir. Kandaki kalsiyum düşüklüğüne bağlı olarak kas spazmı ve dudakta uyuşukluk hissi oluşabilmektedir.

MS Hastalığı

Bağışıklık sistemiyle ilintili olan MS hastalığı; “multiple skleroz” olarak da ifade edilebilmektedir. Vücutta uyuşma, karıncalanma, konuşurken zorlanma, denge bozukluğu ve hafıza sorunu yaşama şikayetleri; bu hastalığın belirtilerindendir. Ancak tek başına dudak uyuşması, MS hastalığı göstergesi değildir. Beraberindeki diğer şikayetlerle uzman doktorlar tarafından detaylı izlenmesi gerekmektedir.

Çenede Hissizlik/Uyuşma Neden Olur?

Çene; ağzın açılıp kapanmasını sağlayan ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren yapıdır. Alt ve üst çene olmak üzere ikiye ayrılan bu yapı, üzerinde taşıdığı dişler sayesinde çiğneme işlevini yerine getirir.

Çene uyuşmasının en bilindik sebebi; travma etkenleridir. Bunun dışında da pek çok nedeni mevcuttur.

Travma Etkenleri

Çene bölgesi sürekli dışarı ile etkileşim halinde olduğundan, çeneye alınan hasar sonucunda uyuşma hissi meydana gelebilmektedir. Trafik kazası veya çeneye sert darbe(duvara, ağaca çarpma vs.) sonucunda sık görülür. Karıncalanma hissine ağrı eşlik eder.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız öğünlerin sonucu olarak görülen vitamin eksikliği, yüz uyuşmasının en bariz nedenlerinden biridir. Yüz uyuşmasının yanı sıra çene bölgesinde de hissizliğe yol açabilir. Özellikle B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak sık görülür.

Diğer Nedenler

 • MS hastalığı(multiple skleroz),
 • Diş iltihabı, enfeksiyon.
 • Sinir hasarı,
 • Diyabet

Çene ve dudaktaki karıncalanmanın sebeplerini yukarıda ayrı ayrı ele aldık. İki şikayetin ortak nedenleriyse şunlardır;

 •  Travma etkenleri,
 • Sinir hasarı,
 • MS rahatsızlığı
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  what is tinder , tinder dating app
  browse tinder for free

BİR YORUM YAZ