Reklam

Ameliyat Sonrası Hapşırma

  • 07 Nisan 2017
  • 5.884 kez görüntülendi.
Ameliyat Sonrası Hapşırma

Hapşırma, genelde burundaki sinirlerin uyarılması sonucunda gerçekleşen ve istemsiz olan bir reflekstir. Hapşırma çeşitli nedenlerden ötürü olabilir. Güneşe bakma, burunu kaşındıran herhangi bir şey veya burun ameliyatlarından sonra hapşırma görülebilir. Ayrıca alerjiler sonucunda da sıklıkla hapşırma görülür. İnsanların nefes alıp vermesini sağlayan organlardan biri de burundur. Hapşırmada burunla alakalıdır diyebiliriz. Hapşırma çok önemli bir reflekstir. Hapşırırken ağız kesinlikle kapatılmamalıdır. Eğer ağız kapatılırsa fazla basınçtan ötürü beyin kanaması geçirilebilir.

Ameliyat sonrası hapşırma burun ameliyatlarından sonra çok fazla görülmektedir. Bu durumun birçok nedeni vardır. Burun içindeki tamponlardan dolayı veya burun içindeki kurumuş kandan ötürü burun kaşınması ve hapşırma görülebilir. Bunun için doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz bu durumu önlemek için antihistaminik verebilir. Eğer çok fazla hapşırma görülürse bunun sonucunda tamponlar çıkabilir ve burunda kanama görülebilir. Böyle bir şey olmaması için hemen doktora başvurulmalıdır.

Burun ameliyatlarından sonra bakım çok önemlidir. Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca sürekli pansuman yaptırmanız gerekir. İlk kontrolünüzde burun içindeki kabuklar temizlenmektedir. Ayrıca tamponlar alınabilmektedir. Bu nedenle ilk bir ay hapşırmamanız gerekir. Burun içi temizlendikten ve tamponlar çıkarıldıktan sonra ise eğer doktorunuz hapşırmamanız için ilaç verdiyse ilaç kesilebilir.

Burun Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

  • Ameliyat sonrası doktorunuz belirttiği süre boyunca bir şey yiyip içmemelisiniz. Eğer unutarak su içtiyseniz mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir.
  • Ameliyat sonrası doktorunuz verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Ameliyat sonra ağrılar için ve hapşırmayı önlemek için ilaçlar verilebilir. Bunlar burnun iyileşmesini hızlandırır ve acınızı azaltır. Düzenli olarak kullanmanız gerekir. Doktorunuzun önerisi dışında ilaç kullanmayınız.
  • Doktor kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız ve beklenmedik bir durum oluşursa mutlaka doktora başvurmalısınız.
  • Eğer doktorunuz ameliyattan sonra özel bir diyet belirttiyse mutlaka uymalısınız. İlk üç hafta boyunca tütün ürünlerinden uzak durmalısınız.
  • Çok fazla sümkürmekten kaçının.
  • Dişlerinizi fırçalarken dikkat ediniz. Üst dişler burunla bağlantılıdır bu nedenle burnunuza zarar verebilirsiniz.
  • Taburcu olduktan sonra öksürme, sürekli hapşırma, ateş, cilt döküntüleri varsa hemen doktora başvurmalısınız.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ