Anestezi Sonrası His Kaybı

Anestezi Sonrası His Kaybı

Vücudun tamamının veya yalnızca bir bölümünün uyuşturulması, acıya duyarsız hale getirilmesi işlemi anestezi olarak tanımlanır. Anestezi işlemleri çoğunlukla uygulanacak cerrahi operasyon öncesinde gerçekleştirilir. Lokal ve genel anestezi olmak üzere iki grupta incelenir.

Anestezi Nedir?

Ameliyat öncesinde ve sonrasında hastanın ağrı, acı hissetmemesi için uygulanan tıbbi yöntem, anestezi olarak tanımlanır. Cerrahi işlem esnasında bu sayede hasta acı hissetmez ve operasyon başarılı, acısız şekilde devam eder.

Anestezi Türleri Nelerdir?

Anestezinin lokal ve genel anestezi olmak üzere iki ayrı başlıkta incelendiğinden bahsetmiştik.

Lokal Anestezi

Vücudun yalnızca bir bölümünün uyuşturulduğu, hissizleştirildiği anestezi türü lokal anestezi olarak ifade edilmektedir. İşlem yapılacak bölgeye uygulanan anestezi sayesinde hastanın acı ve ağrı hissetmesi önlenmiş olur. Bu şekilde uygulanan anestezi yönteminde kişinin bilinci açık haldedir. Yalnızca anestezinin uygulandığı bölge acıya duyarsız hale getirilir. Genellikle hayati önem taşımayan operasyonlarda uzmanlar tarafından tercih edilen anestezi türüdür.

Genel Anestezi

Vücudun bütününde hissizlik ve kişinin bilincinin tamamen kapalı olması için uygulanan anestezi türü, genel anestezidir. Daha çok ciddi cerrahi operasyonlarda uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Kişinin bilinci kapalı olduğundan, herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

Anestezi Uygulaması Sonrası His Kaybı

Anestezi türüne göre anestezi uygulanacak madde hastaya enjekte edildikten sonra uyuşma ve his kaybı yaşanır. Yaşanan hissizlik, his kaybı gayet olasıdır. Esasında hali hazırda anestezinin amaçlarından biri de budur. His kaybı sayesinde kişi operasyondan önce ve sonra herhangi bir acı hissetmemiş olur.

Lokal anestezinin etkisi genellikle operasyondan kısa bir süre sonra geçmekte ve his kaybı ortadan kalkmaktadır. Genel anestezinin etkisi daha uzun olabilir. Eğer uygulanan tıbbi uygulamanın ardından uzun süre geçmesine rağmen anestezi etkisi geçmiyorsa yani his kaybı devam ediyorsa, konuyla ilgili mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ