Reklam

Anestezi Sonrası His Kaybı

  • 21 Nisan 2017
  • 4.615 kez görüntülendi.
Anestezi Sonrası His Kaybı

Vücudun tamamının veya yalnızca bir bölümünün uyuşturulması, acıya duyarsız hale getirilmesi işlemi anestezi olarak tanımlanır. Anestezi işlemleri çoğunlukla uygulanacak cerrahi operasyon öncesinde gerçekleştirilir. Lokal ve genel anestezi olmak üzere iki grupta incelenir.

Anestezi Nedir?

Ameliyat öncesinde ve sonrasında hastanın ağrı, acı hissetmemesi için uygulanan tıbbi yöntem, anestezi olarak tanımlanır. Cerrahi işlem esnasında bu sayede hasta acı hissetmez ve operasyon başarılı, acısız şekilde devam eder.

Anestezi Türleri Nelerdir?

Anestezinin lokal ve genel anestezi olmak üzere iki ayrı başlıkta incelendiğinden bahsetmiştik.

Lokal Anestezi

Vücudun yalnızca bir bölümünün uyuşturulduğu, hissizleştirildiği anestezi türü lokal anestezi olarak ifade edilmektedir. İşlem yapılacak bölgeye uygulanan anestezi sayesinde hastanın acı ve ağrı hissetmesi önlenmiş olur. Bu şekilde uygulanan anestezi yönteminde kişinin bilinci açık haldedir. Yalnızca anestezinin uygulandığı bölge acıya duyarsız hale getirilir. Genellikle hayati önem taşımayan operasyonlarda uzmanlar tarafından tercih edilen anestezi türüdür.

Genel Anestezi

Vücudun bütününde hissizlik ve kişinin bilincinin tamamen kapalı olması için uygulanan anestezi türü, genel anestezidir. Daha çok ciddi cerrahi operasyonlarda uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Kişinin bilinci kapalı olduğundan, herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

Anestezi Uygulaması Sonrası His Kaybı

Anestezi türüne göre anestezi uygulanacak madde hastaya enjekte edildikten sonra uyuşma ve his kaybı yaşanır. Yaşanan hissizlik, his kaybı gayet olasıdır. Esasında hali hazırda anestezinin amaçlarından biri de budur. His kaybı sayesinde kişi operasyondan önce ve sonra herhangi bir acı hissetmemiş olur.

Lokal anestezinin etkisi genellikle operasyondan kısa bir süre sonra geçmekte ve his kaybı ortadan kalkmaktadır. Genel anestezinin etkisi daha uzun olabilir. Eğer uygulanan tıbbi uygulamanın ardından uzun süre geçmesine rağmen anestezi etkisi geçmiyorsa yani his kaybı devam ediyorsa, konuyla ilgili mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Thank you for every one of your hard work on this web page. My daughter really loves making time for investigations and it’s really obvious why. Most people learn all of the lively mode you offer priceless tactics through this web site and even inspire participation from some other people on the matter so our favorite girl is now starting to learn a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always doing a remarkable job.

  2. buy wellbutrin dedi ki:

    I’m just commenting to let you be aware of of the exceptional discovery my cousin’s daughter enjoyed going through your blog. She discovered lots of issues, most notably how it is like to have a very effective giving heart to have many more effortlessly fully understand certain extremely tough matters. You really did more than my desires. Many thanks for displaying the helpful, healthy, educational and also easy thoughts on the topic to Gloria.

BİR YORUM YAZ