Reklam

Aniden Oluşan Şişlik

 • 28 Mart 2017
 • 13.269 kez görüntülendi.
Aniden Oluşan Şişlik

Vücut üzerinde bir çok nedenden dolayı şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Ödem yani şişlikten kısaca bahsedecek olursak, vücutta belirli bölgede damar tıkanıklığı gibi bir çok neden kaynaklı olarak sıvı toplanması, sıvı birikimi olarak tanımlanabilmektedir. Bir çok kronik hastalık, böbrek hastalıkları, ani kilo verme, pıhtı atımı, hormonal anormallikler, ciddi karaciğer ve kan-damar hastalıkları ödeme neden olabilmektedir.

Ani ödem oluşumunu genetik faktörlere bağlı ve alerjik reaksiyonlara bağlı olmak üzere 2 grupta sınıflandırma yapabiliriz. Genetik faktörlere bağlı olan ödem, doğuştan gelen protein eksikliğinden kaynaklı olarak enzim etkilerinin yavaşlaması vücutta ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Aniden Oluşan Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

 • Bazı kişilerde doğuştan gelen protein eksikliğine bağlı olarak bazı enzimler yetersiz sayıda oluşabilmektedir. Bu da enzimin gösterdiği etkinin yetersizliği anlamına gelir. Bunun sonucunda vücut üzerinde ani şişlikler oluşabilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin birden zayıflaması, aniden gelişen bakteriyel ve viral enfeksiyon, halsizlik, yorgunluk, ödem gibi birçok belirtiye neden olabilmektedir.
 • Yine ani olarak pıhtı atması, damar yolunun tıkanmasına ve tıkanan bölgede su toplamasına neden olabilecektir.
 • Güneş alerjisi, besinsel veya kozmetik kaynaklı kimyasallar, mevsimsel faktörlere bağlı olarak oluşan alerji reaksiyonları, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılık göstermesi ile ciltte kızarıklık, ani gelişen şişlikler, yanma, ağrı, gibi bir çok komplikasyon oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Aynı şekilde ani yaralanmalar gibi travmalar sonucunda yaralanan bölgede enfeksiyon veya kan birikimi şeklinde ani şişlikler oluşabilmektedir.
 • Diş çekimi sonrasında veya bazı cerrahi ameliyatlar sonrasında ani gelişen şişlikler oluşabilmektedir. Çok önemli olmamakla birlikte bir süre sonra tedaviye bağlı olarak kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.
 • Son olarak yanlış uyku pozisyonlarına bağlı olarak yüz çevresinde şişlikler oluşabilmektedir.

Aniden Oluşan Şişliklerin Tedavisi Nasıl Yapılır? Şişliklerin Oluşmasından Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Alerjik reaksiyonları sonucu oluşan şişliklerde doktor kontrolünde antihistaminik ilaçların kullanımı bu alerjik reaksiyonların önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Tabii bunun dışında alerjene neden olan maddenin bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Enfeksiyonlar sonucunda oluşan şişliklerde, doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı ile enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanır. Ve komplikasyonlar önlenerek vücut eski düzenine döner.
 • Enzim eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ani şişliklerde, doktor kontrolünde hareket edilmesi daha faydalı olacaktır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Thanks for your thoughts. One thing I’ve got noticed is the fact banks in addition to financial institutions understand the spending behaviors of consumers and as well understand that the majority of people max out and about their cards around the breaks. They smartly take advantage of that fact and then start flooding ones inbox in addition to snail-mail box having hundreds of no interest APR credit cards offers shortly after the holiday season concludes. Knowing that for anyone who is like 98% in the American general public, you’ll soar at the possible opportunity to consolidate consumer credit card debt and switch balances towards 0 interest rate credit cards. mlllkno https://headachemedi.com – new headache meds

BİR YORUM YAZ