Reklam

Aniden Saç Dökülmesi

  • 17 Nisan 2017
  • 5.029 kez görüntülendi.
Aniden Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri günümüzde hem kadın hem de erkeklerde sıkça karşılaşılan ve yakınılan durumlardan olup bazı rahatsızlıkların nedeni veya belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan bu durum kullanılan ilaçlar, saç yapısının zayıflaması, kanser sırasında uygulanan kemoterapi, vitamin eksikliği gibi birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.

Saç protein kaynaklı bir oluşumdur ve bakım isteyen bir yapıdır. Bakımın yapılmaması saçta kırılma, zayıflama, dökülme gibi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır. Saç dökülmelerinin önlenmesi için eczanelerde ve çeşitli yerlerde satılan kozmetik ürünler yer almaktadır. Bu gibi ürünlerin kullanılmadan önce doktor muayenesi ve doktor tavsiyesi alınması gerekir.

Ani Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler(Stres vs.)

Stres, psikolojik olarak birçok nedene ve duygusal strese bağlı olarak oluşabilmektedir ve saç dökülmesinin ve saçlarda beyazlamanın en önemli nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini etkileyen antikanser ilaçlarla tedavi anlamına gelmektedir. Kemoterapi gören kanser hastalarında ilacın yan etkisi olarak saç, kaş, kirpik gibi bölgelerde dökülmeler gözlenebilmektedir.

Genetik faktörler

Aile öyküsünde saç dökülmesinin sık yaşandığı kişilerde genetik faktörlere bağlı olarak belirli bir yaş sonrasında ani dökülmeler yaşanabilmektedir.

Protein Eksikliği

Zayıflamak isteyen kişilerde sağlıksız diyet sırasında vücudun karşılayacağı kadar protein alınmaması ani saç dökülmelerinde neden olabilmektedir. Bu yüzden zayıflamak isteyen kişilerin sağlıksız olarak kendi kendine diyet ve spor programları hazırlamaması ve bir diyetisyen kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Vitamin Eksikliği veya Fazlalığı

Özellikle B12 vitamin eksikliği olan kişiler ciddi saç dökülmeleri yaşanmaktadır. Aynı şekilde A vitaminin aşırı alınması, araştırmalara göre ani saç dökülmelerine sebep olduğu belirlenmiştir.

Hamilelik

Gebelik durumlarında seks hormonlarının ve duygusal yaşanan stres gibi faktörlere bağlı olarak hormonların salgısında yaşanan artışlar gebelik öncesinde ve sonrasında saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Yaşlanma

Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşlanma ile vücutta bütün yapılarda yaşanan zayıflama sonrasında saç dökülmeleri gözlenebilmektedir. Özellikle 60-65 yaş sonrasında her 3 erkekten 2’sinde ciddi saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

Kronik Rahatsızlıklar

Hipotirodizm gibi tiroid bezlerinin fonksiyonunda azalmalara neden olacak rahatsızlıklar sonucunda büyüme ve gelişme gibi faktörlerde önemli roller oynayan bazı hormonların salgısında azalma gözlenir ve bunun sonucu olarak ani saç dökülmeleri yaşanabilmektedir.

Bunlar ve daha birçok nedene bağlı olarak saç dökülmeleri yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalı, doktor ve eczacınıza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. imipramine pills dedi ki:

    My wife and i were very thankful when Raymond managed to round up his web research with the precious recommendations he was given while using the weblog. It is now and again perplexing to simply possibly be releasing tips and tricks which usually the rest might have been trying to sell. We really take into account we now have you to thank for this. Those illustrations you made, the straightforward website navigation, the relationships your site make it possible to promote – it is mostly unbelievable, and it is making our son in addition to us understand this topic is thrilling, which is certainly very vital. Thanks for the whole thing!

  2. Bardzo interesujący temat, doceniam to za wystawienie się Aparaty do treningu oddechu Aparaty do treningu oddechu.

  3. One never needs their humor as much a when they argue with a fool.

BİR YORUM YAZ