Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Anjiyo Sonrası Mide Bulantısı

Damarlarda oluşan tıkanıklıklardan ötürü ve damar yolu açılması olarak uygulanan anjiyo işleminden sonra hastanın doktor tavsiyelerine uyması gerekir. Genellikle anjiyo sonrasında ilk bir hafta boyunca mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, işlem gören yerde şişme ve bazen sertlikler gözlenebilir. Ancak bu belirtiler bir haftadan fazla devam ederse hastanın mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Anjiyo Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Hastanın anjiyo yapılan bölgeye fazla yük bindirmemesi gerekir. Örnek olarak göğsünden anjiyo olan kişinin sırt çantası takmaması ve sırtında ağır bir şey taşımaması gerekir. O bölgeyi fazla hareketli olarak ve aktif olarak kullanmaması gerekir. Doktorun başka var olan önerileri var ise onlara oldukça dikkat etmelidir.
  • Anjiyo sonrası mide bulantısı ve bazen iştahsızlık, kusma gibi durumlar gözlenebilir. Bunlar ameliyatın ardından bir hafta devam ederse normaldir. Fakat bu sürenin üzerinde gözlenen mide bulantıları için genelde doktor ilaç kullanımına ihtiyaç duyar.
  • Anjiyo yapılan bölgede şişlikler, ödem gibi sıvı birikimi olarak görünen yüzeyler oluşabilir. Bu da mide bulantısı gibi bir hafta içerisinde inecek olan bir şişliktir. Eğer şişmezse doktora danışılmalıdır. Aynı zamanda şişlik sertleşmişse ve ağrılı ise de hekime danışmakta fayda vardır. Ve hastanın anjiyo sonrası yatarak dinlenmesi, fazla ayakta durmaması tavsiye edilir.
  • Araç kullanımından kaçınmalıdır.
  • Baş dönmesi var olacağı için hastanın olabildiğine seyahat ve toplu taşıma araçlarından da uzak durması gerekir.
  • Sigara ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme ile kan akışına dikkat edilmesi gerekir.
  • Her gün 2,5 litreye yakın sıvı tüketiminin yapılması, bu konuda istikrarlı olunması gerekir.
  • Stresli ve fazla telaşlı, can sıkıcı ortamlardan uzak durması önerilir.

Aniden oluşan kanamalar bazen durdurulamayacak kadar şiddetli seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle herhangi bir kanama durumunda hiç vakit kaybetmeden uzman hekiminize danışınız.

Anjiyo sonrasından mide bulantısı, baş dönmesi ve şişliklerin oluşması çok sık rastlanan ve doğal bir sonuçtur. Bu nedenle hastanın telaş yapmaması ve bu sürecin fazla sürmesi halinde doktoruna gitmesi gerekir. Aynı zamanda şişliklerinin sertliğe dönüştüğünü görürse, o zaman da vakit kaybetmemesi önerilir. Anjiyo ardından genelde bir gün sonrası için bantlar çıkarılıp hastanın duş alması sağlıklı görülür. Fazla sürtme ve o bölgeye baskı uygulanmaması, hasta ayaktayken şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı var ise doktora gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ