Apandisit Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Apandisit Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Karnın sağ alt bölgesinde kör bağırsağın üstündeki apandisin iltihaplanması, apandisit olarak tanımlanır. Rahatsızlığın en yaygın belirtisi şiddetli karın ağrılarıdır. Göbek deliği etrafında beliren bu ağrılar kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Rahatsızlığın başlıca nedenleri; apandisin ağzının tıkanması ve sindirim sistemi enfeksiyonudur.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlıkta zamanında doğru müdahale olmaması halinde apandis patlayabilir ve enfeksiyon tüm vücuda yayılarak ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir. Bu yüzden apandisit belirtileri söz konusuysa bir an evvel sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Rahatsızlığın belirtileri şunlardır;

  • Karın çevresinde şiddetli ağrı. Ağrı bel bölgesine de vurabilir.
  • Karna bastırıldığında sertlik ve şişkinlik hissi,
  • Mide bulantısı,
  • İdrar yaparken ağrı hissiyatı,
  • Mide bulantısı ve kusma

Apandisit rahatsızlığının tedavisinde genellikle uzmanlar tarafından iltihaplı bölgenin yani apandisin alınması gerek görülür. Ameliyatın ardından genellikle 1 gün sonra kişi taburca edilir. Her cerrahi operasyonun ardından olduğu gibi apandisit ameliyatından sonra da kişinin istirahati ve dinlenmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra kesilen ve işlem yapılan bölgede enfeksiyon nüksetmemesi için dikkatli olunmalıdır.

Apandisit ameliyatından bir süre sonra karında ağrı, ameliyatlı bölgede ısı artışı, ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi şikayetler belirirse mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Apandisit Ameliyatının Ardından Cinsel İlişki

Rahatsızlığın tedavisinden sonra en çok merak edilen konulardan biri de; ameliyattan ne kadar zaman sonra cinsel ilişki yaşanabileceğidir. Ameliyattan sonra halk arasında dikişler alındıktan sonra tedavinin son bulduğu sanılır. Oysa ki dikişler alındıktan sonra da bir süre daha istirahat edilmeli ve işlem uygulanan bölgeye dikkat edilmelidir.

İltihaplı bölgeye uygulanan cerrahi operasyonun ardından tam anlamıyla iyileşme ortalama 6 hafta sürmektedir. İyileşme tam olarak tamamlandıktan sonra cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca görülmez. Ameliyattan sonra 6 hafta dolmadan cinsel birliktelik yaşanması iltihaplanmanın tetiklenmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden iyileşmenin tam anlamıyla son bulması beklenmelidir. Daha detaylı bilgi için uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ