Reklam

Arka Sol Tarafta Baş Ağrısı

  • 22 Ocak 2018
  • 3.990 kez görüntülendi.
Arka Sol Tarafta Baş Ağrısı

Baş ağrısı zaman zaman ortaya çıkabilen ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bazı bireylerde baş ağrısı sürekli olarak meydana çıkarken, bazı bireylerde çeşitli aralıklarla ortaya çıkabilmektedir. Ancak baş ağrısı, kafanın sol tarafında ve arkaya doğru ortaya çıkmış ise farklı nedenlerden kaynaklandığı düşünülmelidir.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Baş ağrısı ortaya çıktığında ve tek taraflı olarak baş gösterdiğinde, ilk olarak akla migren gelmektedir. Migren ağrısı, kronik ve son derece şiddetli oluşuyla bilinir. Tam anlamıyla ortaya çıkış nedeni hakkında kesin bilgi bulunmayan migren, beslenme düzeni, alkol, yoğun stres ve kaygı durumlarında daha yoğun şekilde ortaya çıkmaktadır.
  • Başın yalnızca tek tarafında görülen ağrı, küme tipi ağrı da olabilir. Genellikle sigara alışkanlığına sahip olan bireylerde ortaya çıkar ve kimi zaman alerjik durumlarla da karıştırılabilir. Bununla birlikte olası bir travma sonucunda da açığa çıkabilmektedir.
  • Ağrının yalnızca başın sol tarafında ortaya çıkmasının bir başka nedeni de sinüzit rahatsızlığıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan alerjik durumlar, solunum yollarında ortaya çıkan rahatsızlıklar sinüziti tetikleyici etkiye sahiptir. Eğer tıkalı olan sinüsler, başın tek bir tarafındaysa ağrı da bu bölümde ortaya çıkacaktır.
  • Beyinde meydana gelen anevrizma durumu da sol tarafta baş ağrısına yol açabilmektedir. Anevrizma durumu, yüksek tansiyon sonucunda ya da genetik olarak bireylerde ortaya çıkabilmektedir. Bazı bireylerde, anevrizmaların patlama noktasına gelene dek fark edilmediği de bilinmektedir. Son aşamada gerçekten çok şiddetli ağrı görülmesi de bu durumun bir belirtisidir.

Başın Arka Tarafındaki Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle, bu rahatsızlığın tedavisi için en önemli nokta hareket etmektir. Hareket, bölgede ağrıyı tam anlamıyla kesmeye yeterli değilse de mutlaka iyileşme sürecine katkısı olacaktır. Doktor yönlendirmesi doğrultusunda baş ve boyun bölgesi için düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır. Aynı zamanda, bu egzersizlere devam ederken, birey, muayene olmayı da ihmal etmemelidir. Çünkü sürekli aynı tarafta ağrı ortaya çıkması ciddi ve hayati bir sorunun da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle hiçbir şekilde gecikme olmadan gerekli tetkiklerin yapılması önerilmektedir.

Birey mutlaka duş alırken suyun sıcaklığını iyi ayarlamalıdır. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su, ağrıda tetikleyici olabilir. Ilık su ise yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bunların yanında, bölgede rahatlama sağlanması için masaja başvurulabilir.

Başının sol tarafından enseye doğru baş ağrısı yaşayan bireylerin doktor kontrolü sağlanmalıdır. Tanı ve tedavi aşamalarında gecikme söz konusu olduğunda, ciddi sorunlar ortaya çıkabilir ve bu ağrılar bireyin hayati fonksiyonlarını etkileyebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilo nrel dedi ki:

    Thank you for any other fantastic post. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for such information.

BİR YORUM YAZ