Reklam

Aşırı Bağırsak Sesi

 • 03 Ocak 2018
 • 2.420 kez görüntülendi.
Aşırı Bağırsak Sesi

Bağırsak, anüs ile mide arasındaki kısımdır. Kalın ve ince bağırsak olarak iki bölümden oluşmaktadır. İnce bağırsakların görevi, emilim ve sindirim işlemini gerçekleştirmektir. Besinler küçük moleküllere ayrılarak bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana karışır. Kalın bağırsak, bu ezilen posaların tuzunu ve suyunu emmektedir. İşe yaramayan posalar rektumdan geçerek anüs tarafından dışarı atılır.

Bağışıklık sistemimizin temel taşlarından olan bağırsaklarımızın sağlıklı olması, tüm bedenimizin doğru işlemesiyle orantılıdır. Bağırsaklarda yaşanabilecek rahatsızlıklar gündelik yaşamımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bunlardan en çok rastlananı bağırsak sesidir.

Aşırı bağırsak sesi birçok insanın zaman zaman başına gelen bir durumdur. Bazı durumlarda bağırsak sesine karın sesinin de eşlik ettiği görülmektedir. Fazla açlık ya da tokluk durumlarında karından ve bağırsaktan ses gelebilmektedir. Bu seslerin uzun sürmesi kişiyi rahatsız oldukça edebilmekte ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

Bağırsak Sesi Neden Olur?

 • Bağırsak sesinin en yaygın nedenlerinden biri açlıktır. Bir süredir yemek yenmemesi ya da tüketilen yiyecekler sonrası midenin tam dolmaması sonucu bağırsaktan sesler gelebilmektedir. Zaman zaman bu sesler şiddetli olabilir ve başkası tarafından da duyulabilmektedir.
 • Açlık dışında, fazla yemek tüketilmesi de bağırsak seslerine yol açabilmektedir. Karbonhidratlı, baharatlı ve acı yiyeceklerin tüketilmesi de sorun yaratabilmektedir. Karbonhidrat midede gaz oluşturmakta, baharatlı ve acılı yiyecekler de mide asidini yükseltmektedir; bu üç neden de bağırsakta aşırı ses sorununa neden olabilmektedirler.
 • Beslenme bozuklukları da bağırsak sesinin bir başka sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vitamin eksikliği; özellikle de demir eksikliği durumlarında daha sık karşılaşılmaktadır.
 • Bağırsak enfeksiyonu sonucu midede biriken gaz da bağırsak seslerine ve guruldamalarına neden olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen sıkça görülen nedenler dışında; kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, kısmi bağırsak tıkanıklığı, bağırsak divertiküliti, bağırsak kanseri, bağırsak tüberkülozu gibi hastalıklar da bağırsak seslerine yol açabilmektedir.

Bağırsak Sesi Nasıl Geçer?

 • Öğün saatlerinin düzenli olması ve fazla açlık veya aşırı tokluk durumlarından kaçınılması gerekmektedir.
 • Açlık sebebi ile oluşan bağırsak seslerini durdurmak için, öğün aralarında hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar seçmek, sebze meyve gibi gıdalardan faydalanmak yararlı olabilmektedir.
 • Yiyecekleri yutmadan iyice çiğnemek ve de yavaş yemek mideyi ve dolayısıyla bağırsakları yormayı engellemektedir.
 • Beslenme şekline dikkat etmek, karbonhidrat ağırlıklı gıdalar ile beslenmemek yine diğer bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Asitli, baharatlı ve acılı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Enfeksiyonel durumlarda, vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek ve tedaviye başlamak gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ