Reklam

Aşırı Gaz Birikimi

  • 08 Ocak 2018
  • 1.377 kez görüntülendi.
Aşırı Gaz Birikimi

Aşırı gaz birikimi farklı nedenlerle meydana gelir ve birey için rahatsız edici bir durum halini alabilir. Bazı bireylerde geçici bir halde iken, bazı bireyler için sürekli bir hal alarak günlük yaşantıyı zora sokabilir. Durum çözümsüz bir hale gelirse, yani birey biriken gazı dışarı atamazsa sancı ve ağrı ile karşı karşıya kalabilir.

Gaz Neden Birikir?

  • Hava yutmak, başlıca gaz oluşum sebeplerinden bir tanesidir. Genel olarak sağlıklı bir bireyin gün içinde 700 cc gaz çıkarımı yapması normal kabul edilmektedir.
  • Bireyin tükettiği gıdalar da gaz oluşumunu büyük oranda etkilemektedir. Genel olarak lifli ve karbonhidrat içeren gıdaların tüketilmesi, gazın daha fazla oluşmasına ve bağırsaklarda birikmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda besinlerin düzeniz ve sağlıksız bir şekilde tüketilmesi de gaz oluşumuna neden olan faktörlerden bir tanesidir. Bu besinler arasında kuru fasulye, karnabahar gibi gıdalar ile bezelye, yulaf vs. gıdalar da sayılabilir.
  • Bağırsaklarda sindirimi yapılamamış olan gıdaların birikmesi de gaz oluşum nedenlerinden bir başkası olarak ifade edilebilir. Gazın içerisinde bulunan karbondioksit, metan gazı, azot ve oksijen, bağırsak içinde kokulu değilken dışarı çıktığında son derece rahatsız edici kokulu bir gaza dönüşür ve bu durum da sosyal hayatın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ancak bu gazdan kurtulmayan bireyin karın bölgesinde şiddetli bir ağrı ya da sancı hissi ortaya çıkmaktadır.

Aşırı Gaz Problemi Nasıl Çözülür?

Aşırı gaz birikimi kronik bir hal almış durumda ise tıbbi destek gerekebilir. Birey, doktora gitmeli ve doktor tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uymalıdır. Bunun haricinde şu adımlar da takip edilebilir:

  • Gıda tüketimi esnasında lokmaları fazlaca çiğneyerek yavaşça yutmak.
  • Sebze tüketilecekse mutlaka iyi şekilde pişmiş olması.
  • Probiyotik süt ürünlerinin tüketilmesi. Bu besinler hem yeni gaz oluşumunu en aza indirir hem de mevcut gazın vücuttan atılmasında son derece etkilidir. Evde yapılmış ya da laktoz içeren süt ve süt ürünlerinin gaz yapıcı özelliğe sahip olduğu da unutulmamalıdır. Bu tür ürünler en az şekilde tüketilmelidir.
  • Gıda tüketimi sonrasında birey hareketsiz kalmamalı, mümkünse hafif egzersizler yapmalı ya da ortalama yarım saatlik bir yürüyüş yapmalıdır. Bu sayede bağırsaklarda biriken gazların atımı da kolaylaşacaktır.
  • Bitki çayları arasında yer alan papatya ve rezene çayı, karın bölgesini rahatlatan ve gaz oluşumunu etkileyen çaylardır. Yemeklerden sonra ya da yatmadan önce tüketilmesi halinde bağırsaklarda rahatlama sağlanabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ