Reklam

Askerde Diş Muayenesi

  • 03 Ocak 2018
  • 1.454 kez görüntülendi.
Askerde Diş Muayenesi

Askerde diş muayenesi yapılıp yapılmadığı merak edilen sorulardan birisidir. Askerlikte kişinin yapabilecekleri kısıtlıdır. Belirli bir görev için orada bulunan 18 yaş üstü erkeklerin tüm barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçları Türk Silahlı Kuvvetliği tarafından karşılanmaktadır. Askerlik görevi esnasında kişilerde meydana gelebilecek sağlık sorunları da yine aynı kurum tarafından karşılanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlık personellerinin sayısı oldukça fazladır ve tüm askerlik bölgelerinde birçok kişi tarafından sağlık hizmeti verilmektedir.

Askerlikte sık görülen rahatsızlıklardan birisi de diş ağrısıdır. Hastanın hayatını olumsuz anlamda etkileyen diş ağrısında öncelikli yapılması gereken şey dişin muayene edilmesidir. Diş ağrısına neden olan etken böylelikle ortaya çıkmakta ve tedavisi buna uygun bir biçimde yapılabilmektedir.

Askerlikte Diş Ağrısı

Ülkemizde askere gitme alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını tamamlayan her erkek askere gitmek zorundadır. Bazı durumlarda kişinin sağlık durumu elvermediği için yapılan testler ile birlikte kişi askerlik görevinden muaf tutulur ve çürük raporu alır. Bazı durumlarda ise kişi askerliğini tecil ettirir. Bu durum daha çok eğitim hayatına devam etmek isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir.

Askerlik yaş itibari ile oldukça genç bir dönemde başlamaktadır. Askerlikte bu sebeple birlikte en sık görülen rahatsızlıklar arasında diş ağrıları gelmektedir. Yirmilik dişi çıkan ve bu dönemde askerde olan kişilerin karşılaştığı diş ağrıları durumunda tıbbi yardım alması mümkündür.

Silahlı Kuvvetler’de görev alan birçok sağlık personeli bulunmaktadır. Hasta olan askerlerin revirlerde muayene olması gerekli görülen durumlarda ise diş tedavisinin yapılması Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık personelleri tarafından yapılabilmektedir.

Askeri Okullarda Diş Muayenesi Yapılıyor mu?

Askeri okullara girişte öğrencilere birçok sağlık testi yapılmaktadır. Ancak sağlık koşulları uygun olan kişilerin alındığı askeri okullar bu konuda çok titiz davranmaktadır. Gözünde ciddi problemi olan kişilerin ya da ciddi kilo problemi yaşayan kişilerin askeri okullara alınmadığı bilinmektedir.
Askeri okullara giren kişilere aşağıdaki alanlar ile ilgili testler yapılmaktadır:

  • Ağızda yer alan konjenital anomaliler,
  • Ön dişlerde görülen diastema( dişler arasında boşluk olması),
  • Ortodentik anomaliler,
  • Çene eklemi bozuklukları,
  • Diş çürükleri ya da diş eksiklikleri,
  • Çeşitli diş eti hastalıkları,
  • Diş yüzeyinde yer alan kalıcı lekeler ya da dişlerde görülen renk değişiklikleri,
  • Ağızda ya da dişte meydana gelmiş olan enfeksiyon hastalıkları.

Bu testlerin sonucunda uygun olan öğrenciler askeri okullara girmeye hak kazanmaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve diğer önemli organlar ile ilgili de çeşitli testler öğrencilere yapılmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ