Astigmat Aks Değeri

Astigmat Aks Değeri

Görme bozukluklarından biri olan astigmat yine miyop ve hipermetrop gibi gözlük ya da lens kullanımı ile tedavi edilmektedir. Miyop; uzağı görmede sorun yaşamak, hipermetrop; yakını görememe ve astigmat ise görüntünün odağının sağlanamaması ve bulanık görmek olarak kendini gösterir. Astigmat olup olmadığınızı anlamak için bir cismi gözünüzün önüne yaklaştırarak ve uzaklaştırarak bulanıklığın olup olmadığına bakabilirsiniz ve ardından da göz doktorunun kontrolü ile derecesini öğrenebilirsiniz. Göz merceğindeki bu bozukluk miyop ve hipermetroptan farklı olarak çok daha fazla baş ağrısı yapar ve kişinin rahatsız olmasına sebep olur, sosyal yaşantısında da sorunlara yol açar. Astigmat tek başına görülebileceği gibi genellikle miyopla beraber görülür.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

  • Astigmatı olan bir hastanın bu görme bozukluğu için yapabileceği en kolay yol hekimin yazdığı numarada gözlüğünü alıp kullanmaya başlamak olacaktır.
  • Gözlük kullanımı yerine daha rahat olması için ve gözlük kullanamayanlar için de lens kullanımı önerilir.
  • Eğer kişinin astigmatı çok ilerlemiş ise bu durumda son yıllarda oldukça gelişen teknolojiler ile göz merceğinin lazerle çizilmesi de görme bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Bu sadece astigmat için diğer görme bozukluklarında da tedavi edici olarak kullanılır.

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Lens kullanımını öncelikle göz bozukluğu olmayan kişilerin numarasız olarak renk değişikliği amacıyla kullanmamaları tavsiye edilir. Renkli lenslerin kullanımı ve sürekli kullanımı kişiye zarar verebilir.
  • Göz yaşı kuruluğu olan ya da göz yaşı kalitesi düşük olan kişilerin özellikle lens kullanmakta fazla ısrarcı olmaması ve gözlük kullanımına yönelmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde gözde yaralanmalar ve görme bozukluklarına kadar gidebilecek göz hastalıkları çıkabilir.
  • Lens kullanımında temiz ve titiz olmak gerek. Lens fazla kurutulmamalı ve her gece lens solüsyonunun içerisinde bekletilmeli, uyurken gözde tutulmamalıdır. Bu zamanla gözde kuruyan lensin çizikler yapmasına ve zarar vermesine neden olabilir.
  • Lens solüsyonunuz yoksa çeşme suyunun içerisine değil içme suyunun içerisine biraz tuz koyup karıştırarak lensinizi içinde tutabilirsiniz. Lens solüsyonları sodyumklorür içerir ve bunu kendiniz tuzlu su ile sağlayabilirsiniz.
  • Lens solüsyonunun içinde toz birikmesi ya da lensin kirlenmesi, aynı zamanda gözde lens takılıyken çok dumanlı ve tozlu bir ortama girilmesi, kimyasal gazların olduğu bir ortama girilmesi tavsiye edilmez. Bu durumda lense çok rahat yapışabilen her türlü toz zerresi gözünüze girecektir ve bu da enfeksiyonlara neden olacaktır.

Göz sağlığınız için görme bozukluklarınızda hangi yöntemi kullanabileceğinize doktorunuzun görüşleriyle karar veriniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ