Reklam

Avuç İçi Morarması Neden Olur?

  • 01 Şubat 2018
  • 2.492 kez görüntülendi.
Avuç İçi Morarması Neden Olur?

Eller, en çok kullanılan organların başında gelmektedir. Bu nedenle çeşitli nedenlerle ellerde morarmaların görülme olasılığı da oldukça fazladır. Genellikle travmatik durumlara bağlı olarak morarmalar ortaya çıkabilir ancak tek neden bu değildir. Morluklar avuç içinde de meydana gelebilir ve bu durum ciddi bir sorunun belirtisi olarak da değerlendirilebilir.

Avuç İçinde Morarma Nedenleri Nelerdir?

  • Aktif şekilde gün boyu kullanılan eller, çarpma, darbe gibi durumlara da sıklıkla maruz kalabilmektedir. Özellikle sert bir cisim ya da zeminde gerçekleşen çarpmalar sonucunda ellerde morarmalar ortaya çıkabilmektedir.
  • Özellikle karaciğerlerinde rahatsızlık bulunan kişilerde, avuç içi morarması durumu ortaya çıkabilir.
  • Damarlarda tıkanıklık, çatlak ya da kalp rahatsızlıkları nedeniyle de ellerde ve vücudun farklı bölgelerinde morluklar oluşabilmektedir.
  • Özellikle alerjik nedenlere bağlı olarak ve diyabet rahatsızlığında, ellerde morarma durumu sıklıkla meydana gelmektedir. Bununla birlikte kan kanseri (lösemi) belirtileri arasında da sebepsiz morarmalar yer almaktadır.
  • Bireyin sağlıklı ve düzenli, aynı zamanda da dengeli beslenmemesine bağlı olarak vücutta vitamin eksikliği sorunu ortaya çıkabilir. En çok da C vitamini yönünden eksiklik ortaya çıktığında, bu durum morarma şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Bununla beraber, B12 eksikliği de morluklara yol açan bir başka faktördür.
  • Bireyin uzun süredir kullandığı ilaçlar, kan ilaçları, diyabet ya da yüksek tansiyon ilaçları, büyük oranda yan etkiye sahip ilaçlardır. Bu nedenle de kanda cıvıma ve ciltte incelme gibi etkiler söz konusu olabilir. İncelen cilt aynı oranda hassas hale gelir ve en küçük bir darbede bile morarma eğilimi gösterebilir.

Avuç İçinde Morarma Tedavisi

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden bir tanesi ile birlikte meydana gelen morarmalar, büyük sorunların habercisi olarak gösterilemez. Elbette buna ilaçlar, olası darbeler ve vitamin eksiklikleri dahildir. Ancak lösemi türü hastalıkların da belirtisi kabul edilen avuç içinde morarma meydana gelmesi, ciddi tetkik ve tedavi sürecini de gerektiren bir durum olabilir.

Kişi vücudunda bir vitamin eksikliğine sahip değilse ya da herhangi bir travma yahut darbeye maruz kalmamışsa, morarmalar belli bir nedenden ileri gelmiyorsa, mutlaka doktora gidip muayene olmalıdır. Doktor tarafından morartıların nedeni ortaya çıkarılmalı ve en uygun tedavi yöntemine başlanmalıdır.

Eğer sorun, kanser türü bir rahatsızlıktan kaynaklıysa erken teşhisin bireyin sağlığının korunması bakımından hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu gibi bir durum geç fark edildiğinde başarı oranı bir hayli düşmektedir. Bununla birlikte çeşitli vitamin takviyeleri ya da alternatif ilaçlarla doktor tavsiyesi ile hareket edilme olasılığı da bulunmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ