Reklam

Avuç İçinde Sarı Renk

  • 23 Eylül 2017
  • 9.616 kez görüntülendi.
Avuç İçinde Sarı Renk

Elin iç yanı şeklinde ifade edilen avuç içlerinde kimi zaman sararma şeklinde renk değişimleri gözlenebilmektedir. Avuç içinde baş gösteren sarı renk kişide hemen paniğe ve endişeye yol açar. Hissedilen endişenin başlıca nedeni avuç içindeki sararmanın sarılık rahatsızlığıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak ciltteki her sararma veya renk değişimi, sarılığı işaret etmez. Alerjik reaksiyonlar gibi çok basit etkenlerden dahi ciltte sararma gözlenebilmektedir.

Avuç içinde göze çarpan sarı renk kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de görülebilir. Kısa süreli ve anlık gözlenen sararmalar genellikle alerjinin belirtisi olmaktadır. Avuç içinde sarı renk şikayetinin detaylı tetkiki ve doğru tanısı için mutlaka uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

Avuç İçinde Sarı Renk Neden Olur?

1-)Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli yabancı maddelere karşı gösterdiği tepki/yanıt alerji olarak ifade edilir. Tüketilen gıdalardan kaynaklı sık gözlenen alerji akabinde avuç içinde sararma, kaşıntı veya kızarıklık gibi bulgular gözlenebilmektedir. Bu sebepten oluşan ciltteki sararma genellikle kısa süreli olduğundan endişeye gerek yoktur. Alerjen maddenin yani alerjiyi tetikleyici unsurun vücuttan uzaklaştırılması akabinde avuç içindeki sarı renk de ortadan kaybolur.

2-)Kansızlık

Anemi olarak da bilinen kansızlık bilinenin aksine kanın az olması durumu değildir. Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısının az olması kansızlık olarak tanımlanır. Yorgunluk, bitkinlik, ciltte sararma, sersemlik hissi kansızlığın yani aneminin başlıca belirtileridir. Avuç içinde veya cildinizin başka bölgelerinde gözlenen sararma ile birlikte sürekli olarak halsizlik problemi de söz konusuysa kansızlık ihtimaline karşılık mutlaka uzman hekime gidilmelidir.

3-)Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin sonuçlarından biri vitamin eksikliğidir. Vücuda yeterli miktarda vitamin alınmaması, vitamin eksikliği problemini doğurur. Buna bağlı olarak halsizlik hissi ve ciltte sararma gibi sorunlar baş gösterebilir. Ek vitamin takviyeleri ile vitamin eksikliği giderilerek, bu sebepten meydana gelen ciltteki sararmalar da ortadan kaldırılabilmektedir.

4-)Nasır

Avuç içindeki sarı rengin bir diğer nedeni de nasır oluşumudur. Ölü deri tabakası olarak ifade edilir. Genellikle el ve ayaklarda gözlenen nasır oluşumlarının başlıca nedeni bu bölgelere fazla yük binmesidir. Yanlış ayakkabı seçiminden, sürekli ellerle yapılan işlerden(kazma, kürek kullanmak gibi) el veya ayaklarda nasır meydana gelebilmektedir.

4-)Sarılık

İkter olarak da bilinen sarılık; kandaki bilirubin miktarının artması sonucunda göz ve derinin sarı renge dönüşmesi olarak tanımlanmaktadır. Ciltte ve gözde baş gösteren sararma, sarılığın en bilindik bulgularıdır. Bu yüzden avuç içinde bir süredir devam eden sarı renk de sarılık ihtimalini doğurmaktadır. Ancak tek başına sarılık hastalığı bulgusu olarak değerlendirilemez. Diğer semptomlarla birlikte incelenmesi gerekmektedir. Sarılık hastalığının başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmektedir;

  • Göz ve ciltte sararma, sarı renge dönme
  • Sık sık ve yoğun şekilde ciltte kaşıntı hissi,
  • Yorgunluk ve bitkinlik hali,
  • Kilo kaybı, zayıflama,
  • Karın ağrısı(safra kanalının tıkalı olması sebebinden),
  • Sık sık kusma,
  • Dışkının normal renginden daha açık renkte olması,
  • İdrarın koyu olması

Avuç içinde sarı renk yukarıda bahsedildiği üzere pek çok unsurdan kaynaklı olabilmektedir. Problemin altında yatan nedenin doğru tetkiki ve tanısı için muhakkak uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ