Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor ve Gözlerim Kararıyor

Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor ve Gözlerim Kararıyor

Ayağa ani kalkışlarımızda bir an için başımız döner ve gözleriniz kararır. Bu durum hemen hemen bütün insanların başına gelmiş bir olaydır. Bunun tıpta bir adı bile olduğunu biliyor musunuz?

Postural hipotansiyon… Ciddi bir durum olmamakla birlikte tehlikeli bir durum da oluşturmaz. Hatta tedavi ile edilmesi gerekmeyebilir. Ayağa kalktıktan birkaç saniye sonra baş dönmeniz hafifler ve göz kararmanız geçer. Lakin kan basıncının düşük olmasından dolayı sürekli ataklar yaşıyorsanız, bu durum dikkat edilmesi gereken bir hal alabilir.

Ayağa kalkınca bir anda gözde kararma olması ise tıpta ortostatik hipotansiyon denir. Tansiyonun birden bire düşmesi ile gözüne perde iner gibi olur. Bir süre görme kaybı yaşanabilir.

Kan Basıncının Düşmesi

Yer çekimi sadece dünyayı değil, insan vücudunu da etkiler. Özellikle kanın ayaklarda toplanıp bir nevi göllenmesine sebep olur. Bu durum kalbe dönen kan miktarını azalttığı için kan basıncını düşürür. Kalp ve boyun damarları bu durumu anlayınca daha fazla kan pompalanması için kalbin daha hızlı çarpmasını sağlar. Bu ani durum tansiyonun düşmesine sebep olduğu için baş dönmesi yapacaktır. Özellikle 65 yaş üzeri kişilerde bu durum daha sık görülür. Çünkü bu algılayıcılar iletkenliğini kaybetmeye başlar. Yaz günlerinde az sıvı tüketimi bu durumu daha çok arttırır.

Kişilerin tansiyonu düştüğü zaman görevini yapması gereken organ bunu yapamayınca baygınlık hissi ile birlikte göz kararması görülür. Bu sıkıntıları gidermek için sinir sistemi ve diğer organlar işleve girerler. Bu hareketlenme anında bulantı, göz kararması, sıkıntı gibi durumların da oluşması bu sebeplerdendir.

Uzun süre uykusuz kalınca ve yorgunlukta da ayağa kalktığımız an baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Kansızlık yaşayan kişilerde görülür. Diyabet hastalarında yani şeker hastalarınında ayağa kalkınca aynı şikayetleri yaşadığı bilinir. İdrar söktürücü ve kalp ilaçlarının yan etkisi olarak bu belirtiler görülür. Böyle bir durumda doktora danışılması fayda verecektir.

Ayağa Kalkınca Baş Dönmesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Böyle bir durum için herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Ayağa kalkarken dikkat edilmeli, ani kalkma-dönme gibi hareketlere dikkat edilmeli, yavaş yavaş ayağa kalkılmalıdır. Uzanır vaziyette iseniz ayağa kalkmadan önce bir dakika oturmak etkili olacaktır. Uzun süre bacak bacak üzerine atmamalı, baş dönmesi olduğu anlarda hemen bir yere tutunmalıdır. Sıcak havalarda bol su tüketilmelidir.

Fakat sürekli bir baş dönmesi oluyorsa, ayağa kalktığınız zaman ve geçmediyse bir sağlık kurumuna gidilmelidir. Altta yatan başka sebepler varsa bunlar teşhis edilip ona göre bir tedavi uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ