Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altı ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabildiği gibi genelde kısa vadeli ağrılar olmaktadır. Ayaklarımızın altında refleks noktaları bulunmaktadır. Çoğu zaman uzun süre ayakta kalmak ya da yanlış ayakkabı tercihi bu noktaları uyararak ağrıya sebep olabilmektedir.

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayaklarımızın vücudumuzun bir çok noktası ile bağlantısı vardır ve doğru refleks noktalarına uygulanan masajlar ile vücutta ağrıyan başka noktalar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ama tabii ki doğru noktaları bulduktan sonra.

Ayak ağrısı aslında genel olarak bir hastalık belirtisi değil, artık dinlemeniz gerektiğinin bir sinyalidir. Uzun süre ayakta kaldığınızda ya da ayak tabanınızı rahatsız eden ayakkabılar tercih ettiğinizde bu sıkça karşılaşılabilen bir durumdur.

Ayakların Altının Ağrımasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinir Sıkışması

Ayaklarda çok fazla ayakta kalmaya bağlı olarak meydana gelen sinir sıkışmaları çok sık karşılaşılan problemlerdir. Uzun süre ayakta kalma, koşma gibi eylemlerinizin süresini kısarak, ara ara ayaklarınızı dinlendirerek hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

2-)Tendonların Zarar Görmesi

Spor yaparken ya da yürüyüşlerde veya koşularda ters bir hareket yaptığınızda tendonların zarar görmesi kaçınılmazdır. Böyle bir durumda da topuktan bileğe kadar şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Böyle bir durumda ilk müdahaleniz her zaman soğuk olmalıdır. Daha sonrasında ise en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene ettirmelisiniz.

3-)Kist – Tümör

Ayağınızda, ağrı ile birlikte elinize gelen kitleler de varsa muhakkak uzman bir doktora gözükmeniz gerektiğini tekrar söyleyelim. Bu kistler genelde iyi huyludur fakat yine de kontrol altında tutulması gereken kitlelerdir.

Ayak Ağrıları Nasıl Önlenir?

  • Öncelikle giydiğiniz ayakkabının ya da satın alacağınız ayakkabının ayağınızın yapısına uyması çok önemlidir. Düz taban ise ayağınızı ilk başlarda rahatsız etmiyor bile olsa daha sonrasında ayağınızın yapısını bozabileceğinden, yürümekte zorluk çekmenize sebep olabilmektedir.
  • Uzun süre ayakta kalmayın. Bu hem ayaklarınızı hem de bacaklarınızı yoracağı için eklem yerlerinde ve ayaklarda ağrılara sebep olabilmektedir. Bu yüzden 15 dakika sabit bir şekilde ayakta kaldıysanız, en fazla 5 dakika da ayaklarınızı rahat bir pozisyona getirip dinlenmelisiniz.
  • Sanıldığı gibi ayaklar, uzatıldığı zaman dinlenmemektedir. Sürekli ayakta çalışıyorsanız eve geldiğiniz zaman, özellikle yatmadan önce bir kova ya da leğenin içine su doldurarak ayaklarınızı bir süre bu suyun içinde bekletin ve daha sonrasında dikkatlice ovalayın. Uyumadan önce sizi dinlendireceği gibi ertesi güne ağrısız olarak ayaklanmanızı sağlayacaktır.
  • Ayakkabılarınızı seçerken ortopedik olduğuna emin olun ve her zaman deneyerek almaya çalışın. Böylece uzun süre ayakta kalsanız dahi daha az etkilenerek, ayaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ