Reklam

Ayak Altı Kızarıklık

  • 16 Mayıs 2017
  • 2.717 kez görüntülendi.
Ayak Altı Kızarıklık

Ayaklar gündelik hayatta vücut ağırlığımızın büyük bir bölümünü üstlenirler. Neredeyse her aktivite sırasında kullanılan ayakların alt bölgesinde kimi zaman kızarıklıklar baş gösterebilir. Ayak altında meydana gelen kızarıklıklar daha çok ayağa uygulanan fazla baskıdan veya alerjik durumlardan kaynaklanmaktadır. İçeriğin devamında ayak altı kızarıklık nedenleri detaylıca anlatılmıştır.

Ayak Altında Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Durumlar

Cildin alerjiyi tetikleyici maddelerle temas halinde olması akabinde ayaklarda kızarıklıklar baş gösterebilir. Polen, toz, kullanılan kremler gibi pek çok etken alerjen madde olabilir. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkların başlıca sebeplerinden olan alerjik durumlar, ayak altında da kızarıklığa yol açabilir.

Çok Fazla Yük Binmesi

Tüm gün vücut ağırlığımızı taşıyan ayaklara, çok fazla yük binmesi halinde ayak altı bölgesinde ağrı- kızarıklık gibi pek çok fiziksel sonuç meydana gelebilir. Özellikle fazla kilo problemi olan kimselerde bu sebepten şikayete sık rastlanır. Fazla yük binmesinden doğan kızarıklıklar genellikle kısa sürelidir. Ancak fazla kilo daha başka ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğinden, vücut ağırlığının ideal seviyede tutulması konusunda dikkat etmekte yarar vardır.

Mantar Enfeksiyonu

İdeal çoğalma ve yaşama ortamları kapalı ve nemli bölgeler olan mantarlara; ayaklarda, saç derisinde ve genital bölgede sık rastlanır. Özellikle sıcak yaz günlerinde tüm gün ayakkabının içerisinde kapalı ve nemli alanda kalan ayaklarda bu soruna sık rastlanır. Kızarıklık, kaşıntı ve ilerleyen evrelerde deride pullanma mantar enfeksiyonunun belirtileri arasındadır.

Travma Etkenleri

Ayak altı bölgesine alınan şiddetli fiziksel temas sonucunda burada kızarıklık baş gösterebilir. Yüksek bir yerden düşme veya atlama, ayak altının kesici bir taşa çarpması gibi pek çok durumda ayak altında kızarıklık görülebilir. Şayet çok şiddetli hasar söz konusu değilse, kısa zamanda kızarıklık kendiliğinden geçer.

Cildin Nemsiz/Kuru Olması

Ciltte oluşan kızarıklıkların bir diğer nedeni de kuru cilt faktörüdür. Cildimiz normal şartlarda belirli oranda neme sahiptir. Özellikle bebeklik çağında cildimiz çok daha pürüzsüz, sıkı ve nemli haldedir. Ergenlik döneminden itibaren ciltte yaşlanmalar başlar. Kişinin çok fazla güneş ışığına maruz kalıp kalmadığı, sigara kullanıp kullanmadığı gibi pek çok faktör cildi etkileyen unsurlardır.

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınması ya da direkt olarak klima karşısında çok fazla durulması akabinde cilt nemini kaybeder ve kuruluk meydana gelir. Ciltte oluşan kuruluk ise beraberinde kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerini getirir. Ayak altı bölgesinde hissedilen kızarıklık, ilgili bölgenin çok kuru olmasından kaynaklı olabilir. Bu sebepten şikayeti önlemenin en bilindik yöntemi ise; nemlendirici kremlerin uygulanmasıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thanks for the tips on credit repair on all of this blog. What I would advice people is to give up the mentality that they can buy now and pay later. As a society we tend to do this for many things. This includes vacations, furniture, and items we want. However, you need to separate your wants from all the needs. While you are working to improve your credit score you have to make some sacrifices. For example you can shop online to save money or you can go to second hand stores instead of expensive department stores for clothing.

  2. cancer drugs dedi ki:

    Wonderful site. A lot of useful information here. I’m sending it to some pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort! https://cancermedph.com cancer drugs

  3. Bardzo interesujący temat, doceniam to za wystawienie się Trenażery oddechowe.

BİR YORUM YAZ