Reklam

Ayak Altında Kızarıklık

  • 28 Nisan 2017
  • 1.513 kez görüntülendi.
Ayak Altında Kızarıklık

Cildin herhangi bir tarafında kızarıklık oluşabildiği gibi ayaklarda da gözlenebilmektedir. Kızarıklık direkt olarak bacak bölgesinde veya ayak altı kısmında oluşabilir. Ayak altı kızarıklıkları daha çok ayağa çok fazla yük binmesinin ardından geçici olarak gözlenen bir durumdur. Ancak bu bölgede göze çarpan kızarıklıklar diyabet, çeşitli cilt rahatsızlıkları gibi pek çok sebepten kaynaklı olabilir.

Ayak Altında Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Ayaklara Çok Fazla Yük Binmesi

Ayaklarımız vücut ağırlığımızı bütün gün ordan oraya taşıyan organlarımızdır. Vücut ağırlığının çok fazla olması durumunda veya çok ağır eşyaların kaldırılmasıyla/yüklenilmesiyle ayağa fazla yük binmesi halinde ayak altında geçici kızarıklık ve ağrı oluşumu görülebilir. Bu sebepten oluşan şikayet genellikle istirahat akabinde ortadan kalktığından, endişe duymaya gerek yoktur. Ancak vücut ağırlığının çok fazla olmasının altında obezite gibi ciddi sağlık sorunları söz konusuysa, gerekli tıbbi yardım için mutlaka uzmana danışılmalıdır.

Ayakkabı Tercihi

Ayaklar neredeyse tüm gün ayakkabılar içinde olduğundan, ayakkabı seçimi ayakların sağlığı için çok önemlidir. Ayağı sıkan, ayağa vuran rahatsız edici ayakkabıların tercih edilmesi ayağa zarar vererek kızarıklık oluşumuna yol açabilir. Özellikle topuklu ayakkabı giyen kadınlarda sık görülür.

Travma Etkenleri

Ayakların sürekli olarak dış ortamla temas ve hareket halinde olduğundan bahsetmiştik. Buna bağlı olarak kaza, darbelere müsait bölgedir. Ayağın yanlışlıkla sert bir zemine çarpılması veya yüksek bir yerden yere doğru atlanması sonucunda ayak altında kızarıklık oluşabilir.

Enfeksiyon

Ayaklarda oluşan kaşıntı ve kızarıklık akıllara ilk olarak en sık rastlanan enfeksiyon rahatsızlığı olan mantar enfeksiyonunu getirir. Daha çok ayak, saç derisi, kasık ve tırnaklarda gözlenen mantar hastalığı; küçük zararlı organizmalar olan mantarların ilgili bölgede artışı ve türemesiyle meydana gelmektedir. Sıcak ve nemli alanlar, mantarların çoğalması için bire bir ortamlardır. Ayaklarımız gündelik hayatta sürekli ayakkabı içerisinde kapalı ve nemli bir alanda kaldığından bu bölgede mantar görülme ihtimali daha yüksektir.

Halk arasında sık rastlanan ayak mantarı rahatsızlığı kendisini kaşıntı ve deride pullanma ile belli eder. Rahatsızlığın giderilmesinde uzmanlar tarafından genellikle krem tedavisi gerekli görülmektedir.

Cilt Kuruluğu

Kızarıklık ve kaşıntının başlıca sebeplerinden biri cilt kuruluğudur. Kişinin uzun süre güneşe maruz kalması akabinde cilt nemini kaybederek kuruluk görülür. Oluşan bu kuruluksa ilgili bölgede kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.

Diğer Nedenler

  • Alerjik durumlar,
  • Böcek ısırması/sokması
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ