Ayak Altındaki Yumuşak Beze

Ayak Altındaki Yumuşak Beze

Lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri, iyi huylu kistler olarak tanımlanabilir. Günümüzde ayak altında yumuşak beze oluşumuna sıkça rastlanılmaktadır. Özellikle iş gereği veya gündelik hayatta sık olarak ayakta bulunması gerek kişilerde, ayak altlarının zorlanması ve tahribine bağlı olarak beze şeklinde bir kitle oluşumu gözlenebilmektedir. Çok ciddiye alınacak bir durum değildir fakat ayakta kalmaya bağlı olarak baskı sonucunda ayak altlarında ağrıya yol açabilmektedir.

Yağ bezelerine ciddi bir sorun oluşturmadığı sürece müdahale edilmesi pek gözlenen bir durum değildir. Fakat ayak altında çıkan yumuşak bezeler ayakta durma aktivitesine bağlı olarak sinirlerde baskı, hasar ve tahribata yol açabilmektedir. Bu durum ayaklarda ciddi ağrılara yol açabilmektedir. Bu durumlarda oluşan yağ bezelerine müdahale gerekli olabilmektedir.

Ayak Altında Yağ Bezelerinin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Yağ bezeleri birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle yaşlılarda sıklıkla rastladığımız diyabet ve tansiyon gibi kronik rahatsızlıkların yan etkisi olarak damar basıncının artmasına bağlı olarak ayaklarda yara ve ödem şeklinde şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Ödem şeklinde gözlenen şişliklerde, ilaçların düzenli kullanımı yan etkilerin azalmasında yardımcı etki gösterebilmektedir.

Mesleki Durum

Meslek gereği veya sık yürüyüş benzeri spor yapan kişilerde, ayakta durmaya ve ayakların yere baskı yaparak zorlanmasına bağlı olarak ayak altlarında kitle şeklinde şişlik oluşumu gözlenebilmektedir. Bu ödemler sinirlere baskı yapması durumda ayaklarda ciddi ağrılara yol açabilmektedirler. Bu yüzden bu tarz sinirlere baskı oluşturabilecek aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.

Böbrek ve Damar Rahatsızlıkları

Böbrek hastalarında veya damar rahatsızlıkları olan kişilerde, kan basıncının artmasına bağlı olarak kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi vücudun birçok bölgesinde ödem ve yara oluşumu gözlenebilmektedir. Bunlardan birisi de ayak altlarında oluşabilecek yağ bezeleridir. Bu bölgedeki bezeler genellikle zararsız olup sinirlere baskı yapması durumunda ağrıya neden olabilmektedir. Bu yüzden ilaçların düzenli kullanımı ödemlerin azaltılmasında etki gösterebilmektedir.

Genetik Faktörler

Aile öyküsünde yağ bezelerinin oluşumu sık olarak gözlenen kişilerde, belirli yaşlardan sonra vücudun belirli bölgelerinde yağ bezesi oluşumu gözlenebilmektedir. Bu da rahatsızlığın genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğinin bir göstergesidir.

Normal şartlarda yağ bezelerinin kansere dönüşme riski çok zayıftır. Fakat bu bezeler oluştuğu yerlerde sinirlere baskı yapması halinde ciddi ağrılara sebep olabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ