Reklam

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

  • 03 Mayıs 2017
  • 1.539 kez görüntülendi.
Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileği ağrısı, günümüzde özellikle sürekli olarak spor yapan kişiler sıkça rastlanan bir durum olup birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayak bileği eklemi ayak ile bacak arasında bir bağlantı noktası olup, ayağın sağa sola hareketinden sorumludur. Bu bölgede ortaya çıkabilecek herhangi bir hasar ciddi ağrılara neden olabilmektedir.

Ayak bileği ağrısı, bu bölgede kemik, kas, kıkırdak, eklem bölgelerinde meydana gelecek hasar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bileğin ani olarak hareketi bu bölgede burkulmalara ve zedelenmelere yol açabilmektedir. Özellikle spor yapan kişilerde gerçekleşen bu durum ayak bileğinde ciddi hasara yol açmakta ve fiziksele aktivitelerde kısıtlamalara neden olabilmektedir.

Ayak bileği ağrılarında, kesin bir tanı koymak için röntgen, fiziksek muayene gibi bir takım testlerin uygulanması gerekmektedir. Bu tetkikler sonucunda ağrının kaynağı tespit edilerek gerekli tedavi yöntemi uygulanır.

Ayak bileği ağrıları fiziksel aktivitelerde ciddi kısıtlamalara yol açmaktadır. Ağrı kırık veya çatlak sonucunda oluşmuş ise o bölgenin üzerine çok fazla baskı uygulanmaması ve bir süre istirahat edilmesi gerekmektedir.

Ayak bileğinde oluşan ağrılar sonrasında, ağrının kaynağına göre o bölgede şişmeler meydana gelebilecektir. Bu yüzden ağrı oluştuğu takdirde buz kompres yapılarak geçici tedavi uygulanabilir.

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma

Spor yapan kişilerde ayağın yanlış atılması, ani olarak ters basma, kaza, yaralanma gibi faktörler sonucunda eklem bölgelerinde çatlama, kırılma, sinirlerde hasar veya tendon bölgelerinde hasar gerçekleşebilmektedir. Bu bölgede meydana gelebilecek hasar ayak bileğinde ciddi ağrılara yol açmakta ve fiziksel aktivitelerde kısıtlamalara neden olabilmektedir.

2-)Artrit

Artrit, kısaca eklem iltihabı olarak tanımlanabilmektedir. Eklemlerde oluşan iltihabın ayak bileğine kadar yayılması bu bölgede ciddi ağrılara neden olabilmektedir.

3-)Tendon İltihabı

Tendon iltihabı, eklem bölgelerindeki sinirlerde meydana gelen iltihaplanmadır. Tendon iltihabı kaslarla kemikler arasında bağlantıyı sağlayan sinirler üzerinde tahriş ve enfeksiyon sonucunda oluşur ve bu bölgede meydana gelebilecek bir hasar ciddi ağrılara neden olabilmektedir.

4-)Kıkırdak Hasarı

Spor yapan kişilerde eklemlerde çatlama, kırılma gibi travma kaynaklı bir durum oluşması aynı zamanda kıkırdak hasarına da yol açmaktadır. Bu bölgede olası kıkırdak hasarı, bilek üzerinde zorlamaların devam ettirdiği takdirde iltihap oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden hasar hangi ayak üzerinde meydana geliyorsa, o ayağın fazla zorlanılmaması ve dinlenilmesi gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. ltmisovlia dedi ki:

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

  2. Ja naprawdę wartość twoją dzieło, Świetny post szybki test na przeciwciała.

BİR YORUM YAZ