Ayak Bileği Çatlağı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Ayak Bileği Çatlağı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Ayak bileği çatlağı uzun süreli bir iyileşme süreci gerektiren bir sağlık sorunudur. Ayak bileğinin çatlamasında birçok farklı faktör etkilidir. Kişinin aniden yaptığı bir kaza sonucu ayağında çatlama ya da kırılma meydana gelebilir. Elbette böyle bir durumda çatlaklar kırılmaya göre çok daha hafif bir rahatsızlık olarak görülebilir. Ayak çatlamalarının burkulma, düşme, çarpma gibi değişik nedenler ile ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Böyle bir dönemde ayak bileği sargıya alınır, alçılanır ve alçı çıkana kadar kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gereklidir. Kişinin bu dönemde sağlığına çok dikkat etmesi, ayak çatlağının çok daha kısa bir süre içinde iyileşmesine olanak verecektir.

Ayak Bileği Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

  • Ayak bileğinde şiddetli ağrı,
  • Ayak bileğinde morluk ve kızartı,
  • Ayak bileği bölgesinde hareket kısıtlılığı,
  • Ayak bileği çevresinde şişlik,
  • Ayak bileği üzerine basamama,
  • Ayak bileğine dokunurken hassasiyet hissetme

Ayak Bileği Çatlağında Şişme Neden Olur?

Ayak bileğinde çatlama meydana geldikten sonra aynı bölge içinde şişme de görülebilir. Bu durum oldukça olağan bir durumdur ve çoğu kişinin başına gelir. Ayak bileğinde çatlama sonrası görülen belirtiler arasında ağrı, şişlik, morarma, hassasiyet ve üzerine basamama gibi belirtiler eşlik etmektedir. Ayak bileğinde çatlama sonrası şişme görülen kişilerin aşırı tuz tüketimi yapıp yapmadığı ya da ayaklarını uzun süre hareket ettirmesi gibi etkiler de önemlidir.

Ayak Bileği Çatlağı Nasıl Tedavi Edilmeli?

Ayak bileği çatlamalarında öncelikli olarak soğuk kompres uygulaması yapmak etkili bir yöntem olacaktır. Bu yöntem ağrının biraz olsun azalmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra ise kişinin hiç zaman kaybetmeden uzman bir ortopedi doktoruna gitmesi gereklidir. Yapılacak testler ve çekilecek ultrasonlar ile birlikte kişin ayak bileği çatlağı kısa süre içinde iyileşme gösterecektir. Ayak bileği çatlaklarında yapılan muayeneler sonrasında genellikle alçı takılmaktadır. Alçının ayakta kalma süresi çatlağın büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir.

Ayak bileği çatlakları genel olarak 2 ile 3 haftalık süre içinde iyileşme göstermektedir.

Ayak Bileği Çatlağı Olasılığını Arttıran Etkenler Nelerdir?

  • Ayak bileği çatlağı riskini arttıran etkenlerden birisi zayıf bir adele yapısına sahip olmaktır. Bu kişilerin ayak bileğini çatlatması diğerlerine göre daha kısa süre içinde olmaktadır.
  • Diğer bir etken ise kötü bir ayakkabı ile yapılan spor ve yürüyüşlerdir.
  • Kontak yapılan sporlar ve artrit gibi sorunlar da ayak bileği çatlağı riskinin artmasında etkili olan faktörler arasında yer almaktadır.
  • Burkulma ve ayak bileğinde görülen diğer sakatlanmalar zaman içinde çatlak oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ