Reklam

Ayak Bileği ve Diz Ağrısı

 • 10 Mayıs 2017
 • 3.481 kez görüntülendi.
Ayak Bileği ve Diz Ağrısı

Ayaklar gün içerisinde en aktif kullandığımız organlarımızdır. Özellikle diz bölgesi ve ayak bileği neredeyse her harekette aktif olarak kullanılmaktadır.

Vücudumuzdaki en karmaşık eklemlerden olan diz ve ayak bileği bölgelerinde kimi zaman ağrı oluşabilir. Ağrı çok şiddetli seyredebileceği gibi altında yatan nedene bağlı olarak hafif düzeyde de olabilir.

Ayak bileği ve diz ağrısı genellikle travma etkenlerinden kaynaklansa da, kireçlenme ve iltihaplı eklem hastalıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Şikayetlerin detaylı incelenmesi ve esas nedeninin doğru saptanması için uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

Ayak Bileği ve Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerindeki ağrı gibi ayaktaki ağrının da başlıca sebebi travma etkenleridir. Bağ, tendon, kemik ve kas yapılarından herhangi birinde oluşabilecek zedelenme şikayete yol açabilir. Bu alt başlıkta travma etkenlerini detaylı olarak ele alacağız.

 • Menisküs Yırtığı: Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alan menisküs, diz ağrısının başıca nedenlerinden biridir. Dizde çok fazla ağırlık söz konusuyken, ani şekilde dizin hareket ettirilmesi akabinde görülebilir. Çoğunlukla sporla uğraşan kimselerde rastlanır.
 • Ayak bileği burkulması: Günlük hayatta ayak bileği burkulması hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Burkulmaya bağlı olarak bilekteki bağ dokular zedelenebilir ve ağrı şikayeti baş gösterir.
 • Ayaklara çok şiddetli hasar alınması: Ayaklarımızın gündelik yaşamda sürekli kullanıldıklarından ve dış ortamla her an temas halinde olduğundan bahsetmiştik. Ayaklara çok sert darbe alınması(sehpa çarpması, yüksekten düşme vs.) neticesinde de diz ve ayak bileğinde ağrı hissi oluşabilir.

Aşırı Kilo

Ayaklar hali hazırda vücut ağırlığının büyük bir kısmını tüm gün üstlenmektedirler. Bu ağırlığın normalden fazla yani aşırı kilo olması, ayaklara binen yükün artmasına yol açarak ağrıya sebebiyet verebilir.

Kireçlenme

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, kemiklerin ucunda yer alan kıkırdak yapıların bozulması sonucunda meydana gelir. Bozulan kıkırdak yapıdan ötürü kemikler birbirine sürtünür ve kişide hareket kısıtlılıkları oluşabilir. Diz, ayak, kalça ve bel bölgesinde hissedilen tutulma ve ağrılar başlıca belirtileridir. Kireçlenmenin nedenleri ise şunlardır;

 • Yapılan yanlış hareket/egzersizler,
 • Yaşlılık: Kireçlenmenin en bariz nedeni yaşlılıktır. Seneler içinde kıkırdak yapıları aşınır ve yapısı bozulabilir.
 • Obezite: Kalça ve dizlere binen fazla vücut ağırlığı, eklem ve kıkırdak yapılarının bozulmasına yol açabilir.

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

İltihapsız romatizma hastalığı olan kireçlenme, aşınmaya ve eklemlerde yıpranmaya bağlı baş gösterirken iltihaplı romatizma daha farklı nedenlerden oluşmaktadır. Eklemlerde ağrı ve şişlikle kendini belli eder. İlk olarak el ve ayak parmaklarındaki eklemler gibi küçük eklemlerde ağrıya neden olurken ilerleyen süreçte diz, ayak bileği ve kalça bölgelerinde de ağrıya yol açmaktadır. Eklem ağrıları dışında iltihaplı romatizmanın diğer bulguları ise şunlardır;

 • Halsizlik ve bitkinlik durumu,
 • Eklemlerde hassasiyet, şişlik,
 • Ateş,
 • Kol ve bacaklarda sık sık tutulma

Diz ve ayak bileği ağrısı bir süredir devam ediyorsa, çok ciddi sağlık sorunlarının belirtisi niteliğinde olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir. En kısa sürede doğru teşhis ve tedavi yöntemi için uzman hekime başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Roderick Ororke dedi ki:

  Hello.This post was extremely motivating, especially because I was investigating for thoughts on this subject last Thursday.

 2. JavierTox dedi ki:

  how to use tinder , how to use tinder
  tinder date

BİR YORUM YAZ