Reklam

Ayak Dönmesi

 • 18 Nisan 2017
 • 3.888 kez görüntülendi.
Ayak Dönmesi

Ayak yapıca, eklemler, sinirler ve bazı birkaç yapılar ile birlikte vücutta hareketin sağlanmasında en önemli yapıdır. Bu bölgede oluşan travmalar, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar gibi bir çok rahatsızlığa bağlı olarak komplikasyon oluşabilmektedir ve bu komplikasyonlar hareket gibi önemli işlevlerde ciddi kısıtlanmalara yol açabilmektedir.

Özellikle dönme, burkulma gibi travma kaynaklı faktörler ortopedi alanında en sık olarak karşılaşılan durumlardır. Dönme, burkulma gibi faktörlere bağlı olarak normalde ayağın sabit şekilde durmasını sağlayan ve ayak içerisi ve dışarısında oluşan bağlarda çeşitli hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarlar ciddi ağrılara, kasılmalara ve bağ kopmasına kadar gidebilecek sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle futbol, basketbol gibi spor aktiviteleri yapan kişilerde sıkça karşılaşıldığı gibi normal fiziksel aktivitelerde ayağın yanlış atılması, yanlış duruş şekli gibi faktörlere bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Ayak dönmesi problemlerinde, burkulmanın yarattığı şiddete göre kemik hasarı, sinirler üzerinde hasar, eklem bölgeleri üzerinde hasar gibi birçok rahatsızlıkta bununla birlikte eşlik edebilmektedir. Bu tarz problemler sonucunda dönmenin veya burkulmanın yaşandığı bölgede şişlik, şiddetli ağrı ve buna bağlı olarak fiziksel aktivitelerde kısıtlanma gözlenmektedir.

Ayak Dönmesi veya Burkulması Yaşayan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Ayak dönmesi veya burkulması gibi durumlar yaşayan kişilerde öncelikle burkulma sonrasında şişlik gibi durumların oluşmaması için ve ağrının hafifletilmesi için soğuk buz kompresi yapılmalıdır. Aynı şekilde buz kompresi sırasında ve sonrasında belirli bir süre ağırlığın dönmenin yaşandığı ayak üzerinde verilmemesi gerekmektedir.

Bunlar anlık olarak yapılması gereken durumlar olup sinirler, kaslar veya kemikler üzerinde oluşabilecek hasara karşı doktor muayenesi gerekmektedir.

Ayak Dönmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sürekli ve ağır spor yapan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Böyle durumlarda yanlış bir hareket ayak bileğinde dönmelere ve burkulmalara sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında yürürken yapılan dikkatsiz bir hareket ve yanlış duruş gibi nedenlere bağlı olarak ayakta dönmeler ve burkulmalar yaşanabilmektedir.

Ayak dönmesi ve burkulmalarında yaşanan en önemli belirti ayağın yere basılma durumunda bileklerde hissedilen şiddetli ağrıdır. Bunun dışında şişlik ve kızarıklık gibi komplikasyonlarında oluşması gözlenebilmektedir. Bu durumda sinirler, bağlar ve kaslar üzerinde oluşabilecek hasarla karşı doktor muayenesi gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. DuartBark dedi ki:

  http://gcialisk.com/ – cheap cialis no prescription

 2. tadalafil dosage dedi ki:

  generic tadalafil 40 mg https://elitadalafill.com/ tadalafil daily use

 3. vardenafil 20 mg dedi ki:

  vardenafil cheap https://vegavardenafil.com/ warnings for vardenafil maximum dose

 4. alprostadil injection where to buy https://alprostadildrugs.com/ injectable ed medicine

BİR YORUM YAZ