Reklam

Ayak Parmaklarında Uyuşma ve Yanma

  • 03 Temmuz 2017
  • 3.119 kez görüntülendi.
Ayak Parmaklarında Uyuşma ve Yanma

Ayak parmaklarında oluşan sızlanmalar, karıncalanmalar ve uyuşmalar kişinin yaşına, kullandığı ilaçlara ve var olan hastalıklarına göre farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ayak parmaklarındaki uyuşmalar genel olarak sadece ayaklarda uyuşma olarak gözlenmez ve ayak parmaklarında iğne batması hissi ve üzerine basamayacak gibi hissedilir.

Ayak Parmaklarında İğne Batması Hissi Nedenleri Nelerdir?

Özellikle şeker hastalarında ayaklarda oluşan uyuşma ve iğne batması hissi gibi hisler genelde nöropatik ağrıdan kaynaklanır ve bunun için uzman hekimin teşhis ve reçetelendirmesi gereken ilaçlar kullanılır. İğne batması şeklinde hissedilen uyuşma ve yanmanın bir sebebi de aynı bölgeye fazla baskı uygulanması olabilir. Kişinin aynı ayak üzerine yüklenmesi, ayaklarını kıvırarak oturmak, namaz kılarken yaşlı kimselerde uyuşmaların bol olması gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Uzun süre aynı pozisyonda durmak, çok sık ayakta kalmak gibi durumlarda ayaklarda uyuşmalar, yanmalar gözlenir.

Bacaklarda, ayaklarda oluşan uyuşma ve yanmalar eğer uzun süre üzerine basmaktan kaynaklı olarak gözleniyor ise bu durum tedavi gerektiren bir sorun değildir. Patolojik olmaması durumunda oluşan uyuşmalar hareket etme halinde ve biraz yürüyüş yapmakla geçecektir.

Ciddi bir hastalıktan kaynaklı olarak ayaklarda oluşan uyuşma ve karıncalanmalar da vardır.

  • Şeker hastalığı,
  • Dolaşım sistemi hastalıkları,
  • Sinir sistemi hastalıkları,
  • Sinir uçlarında darbe sonrası oluşan hastalıklar ve anormallikler

Bu hastalığı var olan kimselerde kimi zaman ilaç kullanımının düzensizliğinden ya da ilaç dozunun yetersizliğinden ötürü karıncalanmalar olabilir. Fakat iğne batması şeklinde ağrılar kişide hastalık tanısı koyulmadan gözleniyor ise mutlaka en kısa sürede uzman hekime danışmak gerekir. Çünkü hastalığın en kısa sürede teşhis edilerek tedavisinin hemen başlaması durumunda ilaç tedavisinin etkisi daha fazla olacaktır.

Bazı uyuşmalar ve karıncalanmaların sebebi de B12 vitaminin eksikliğinden ya da bazı minerallerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Vitamin eksikliği olan kişilerde bunun önüne geçebilmek için gerekli ölçümlerin ardından doktor tavsiyesi ile vitamin kullanması gerekebilir. Bu nedenle kişinin sağlıklı beslenmesi ve vitamin eksikliğine de dikkat etmesi gerekir.

Bir süre hareket etmenin ve var olan devamlı pozisyonun değiştirilmesi sonucunda da değişim gözlenmiyorsa, sinir uçlarından kaynaklanan bir hastalık söz konusu olabilir. Sinir uçlarının hissizleşmesine kadar gidebilir. Böyle tehlikeli bir sonuca sebep olabileceği için hastanın en kısa sürede uzman hekime danışması gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. 261712 94257These kinds of Search marketing boxes normally realistic, healthy and balanced as a result receive just about every customer service necessary for some product. Link Building Services 987057

BİR YORUM YAZ