Reklam

Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • 02 Şubat 2018
  • 1.227 kez görüntülendi.
Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayak parmaklar ve ayak topuğu arasındaki bölge, ayak tabanı olarak ifade edilmektedir. Bu bölge beden yükünü büyük oranda üstlenir ve bu nedenle de ayak tabanı ağrısı kaçınılmaz hale gelir.

Ayak Tabanında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Ayak tabanında yer alan kalın bağ sokuya “faysa” adı verilmektedir. Bu dokunun görevi topuk kemiği ve ayak parmakları arasında bağlantı sağlamaktır. Bu dokunun zedelenmesi halinde, özellikle sabah ilk yere basış esnasında şiddetli bir ağrı hissi ortaya çıkar. Bu rahatsızlık his olarak topuk dikeni ile benzerlik gösterse de, bundan tamamen farklıdır. Plantar Fasiit olarak isimlendirilen bu rahatsızlık, kilo oranı fazla olan kişilerde uzun müddet ayakta kalan bireylerde, sağlıksız ayakkabı kullanan bireylerde ve çeşitli travmalar sonrasında tekrar etme olasılığına sahiptir.
  • Ayak tabanında şiddetli ve ani ağrıya neden olan bir başka rahatsızlık da topuk dikenidir. Düz taban, kilo oranının fazla olması, romatizmal rahatsızlıklar ve duruş – basış bozuklukları sonucunda bireylerde ortaya çıkabilir. Topuk ve ayak tabanında yer alan bir kasın birleşim noktasında, burada yer alan tendonda meydana gelen kısalık, topuk dikeni olarak ifade edilmektedir. Kemikle ilgili bir sorun değildir ve kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Daha çok yere ayağın teması esnasında yoğun bir batma hissi yaşanır ve sabah saatlerinde daha fazla ortaya çıkar.
  • Parmak aralarında yer alan sinirlerin sıkışması ve kalınlaşması sonucunda bireyin ayak tabanında morton nöroma adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar. Bölgede yanma veya his kaybı bu rahatsızlığın belirtileridir. Genel olarak kemik kırığı, nasır, burkulma, travma, incinme gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
  • Ayak tabanında, daha çok parmaklara yakın tarafta hissedilen metatarsalji rahatsızlığı da genellikle aşırı kilolu kişilerde görülmektedir. Yaşın ilerlemesi, düz tabanlılık, yüksek topuklu ayakkabılar bu rahatsızlığın temel nedenleridir.

Ayak Tabanında Ağrı Tedavisi

Bireysel olarak alınacak önlemlerle ayak tabanındaki ağrı seviyesi en aza indirilebilir. Bunun için öncelikle, uygun yükseklikte bir topuğu bulunan, tercihen ortopedik ayakkabılar kullanılmalı, fazla kilolardan bir an önce kurtularak fit bir bedene kavuşulmalıdır. Ağrı duyulan bölgeye soğuk kompres yapılması da faydalı olacak bir işlemdir. Kullanılacak bu yöntemler, büyük olasılıkla ayak tabanında ağrı sorununun çözülmesinde etkili olacaktır.

Morton nöroma tedavisi için ise özel tabanlı ayakkabıların kullanılması gerekir. Uygun parmak açıklığı bu şekilde sağlanır. Eğer ayakkabı kullanımı yeterli sonucu vermez ve bireyin ayak tabanında ağrı sorunu devam ederse, ödemin hafifletilmesi için kortikosteroid enjeksiyonu yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemle de sonuç alınamayan vakalarda, genel olarak parmaklar arasında bir cerrahi işlem uygulanır ve sinirden bir parça alınır. Konuyla ilgili daha doğru ve detaylı bilgi için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ