Reklam

Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı

  • 28 Ocak 2018
  • 1.806 kez görüntülendi.
Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı

Ayak tabanında görülen şişme ve şiddetli kaşıntının sebepleri birçok hastalığı içinde barındırmaktadır. Ayak tabanınız sık sık kaşınıyor ve şişiyorsa bunun nedenleri arasında diyabet, mantar enfeksiyonu, uyuz vb. birçok hastalık yer almaktadır. Bu durumun geçici değil kalıcı olması halinde kişinin ileri bir boyutta sorun ile karşılaşmamak adına uzman bir doktora görünmesi ve doktorun önereceği tüm testleri yaptırması gereklidir.

Yapılacak olan testler sonucunda ayak tabanında görülen kaşıntı ve şişliklerin neden ortaya çıktığı anlaşılacak ve ona göre bir tedavi yolu izlenecektir. Ortopedi uzmanına gitmek bu noktada önerilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Ayak tabanında kaşıntı ve şişlikler kişinin özel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı Neden Olur?

1-)Mantar Enfeksiyonu

Ayakta görülen şişme ve kaşıntıların çok bilinen sebeplerinden birisi mantar enfeksiyonudur. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık şiddetli bir kaşıntı ve kötü koku ile kendini belli etmektedir. Kişinin böyle hastalık ile karşılaşması durumunda enfeksiyon giderici ilaç kullanımı yapması tavsiye edilmektedir. Atlet ayağı olarak bilinen bu hastalık özellikle sık sık ve yoğun bir biçimde koşu yapan kişilerde daha çok görüldüğü için bu isim ile anılmaktadır. Mantar ilaçları ve kremleri ile bu hastalıktan kısa süre içinde kurtulmak mümkün olacaktır.

2-)Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, ayak tabanında görülen semptomların sebeplerinden bir diğeridir. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığı kronik bir hastalıktır. Sedef hastalığında cilt normalden daha büyük bir hızla yenilendiği için ciltte sık sık soyulmalar meydana gelir. Sedef hastalığı için direkt bir tedavi yolu yoktur. Hastalıktan kurtulabilmek için kişinin günlük yaşamında çok dikkatli olması, bol bol D vitamini alması, nemlendirici krem kullanımı yapması gereklidir.

3-)Uyuz

Tarihte bilinen en eski rahatsızlıklardan birisi olan uyuz bulunduğu bölgede yoğun kaşıntıya neden olur. Ayak tabanında da kaşıntıya neden olan uyuz sorunu bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gereklidir. Doktorun önereceği ilaç ve kremlerin kullanımı ile uyuzdan kurtulmak mümkün olacaktır.

Ayak Tabanında Şişme ve Kaşıntı İçin Bitkisel Çözüm

Ayak tabanında sık sık görülen şişlik ve kaşıntı için bitkisel bir yöntem ile uygulama yapabilirsiniz. Bunun için bir miktar süpürge tohumu satın alın ve sonrasında bu tohumu iyice ezin. Sonrasında süpürge tohumunu su ile karıştırın ve her gün düzenli bir biçimde tüketin. Bu bitkisel karışımı bir süre boyunca düzenli aralıklarla kullanarak kaşıntı ve şişlikten kurtulabilirsiniz. Fakat eğer ilgili etken maddeye karşı alerjiniz söz konusuysa, kullanmamanız önerilir.

Daha doğru ve detaylı tedavi yöntemleri için bitkisel çözümlerden ziyade muhakkak sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zortilonrel dedi ki:

    Very interesting points you have remarked, regards for posting. “Brass bands are all very well in their place – outdoors and several miles away.” by Sir Thomas Beecham.

BİR YORUM YAZ