Reklam

Ayak Tırnaklarımda Zonklamalar

  • 07 Nisan 2017
  • 4.250 kez görüntülendi.
Ayak Tırnaklarımda Zonklamalar

Keratinden oluşan tırnaklar, parmak uçlarını örten ve koruyan yapılardır. Ellerde ve ayaklarda bulunan tırnaklar, el ve ayakların sürekli olarak dış ortamla temas halinde olmasından ötürü kaza ve darbeye oldukça müsaittirler.

Ayak tırnaklarında veya el tırnaklarında oluşan ağrı, zonklama hissi genellikle fiziksel temas sonucunda görülmektedir. Ayak parmaklarına doğru alınan sert darbe veya hasar akabinde tırnaklarda ağrı sorunu baş gösterebilir. Ağrının şiddeti alınan hasarla doğru orantılıdır. Ancak her zaman ayak tırnaklarındaki zonklama travma etkenlerinden kaynaklı olmayabilir. Eğer durduk yerde herhangi bir fiziksel temas olmamasına rağmen ağrı, zonklama şikayeti söz konusuysa uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Ayak Tırnaklarında Ağrı ve Zonklama Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Ayak tırnaklarında ağrı-zonklamanın en bilindik ve sık karşılaşılan nedeni travma etkenleridir. Ayak tırnaklarına doğru ağır bir eşyanın düşmesi, ayağın sert bir zemine çarpılması veya geçirilen bir kaza durumunda ayak tırnaklarında ağrı ve beraberinde zonklama hissi oluşabilir. Eğer alınan darbe hafifse ağrı genellikle kısa sürelidir. Ancak çok şiddetli bir darbe söz konusuysa, mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Tırnak Mantarı

Halk arasında sık görülen tırnak mantarı, tırnakta hassasiyeti arttırarak zonklama şikayetine sebebiyet verebilmektedir. Daha çok ayak tırnaklarında gözlenen tırnak mantarı, sık görülen mantar enfeksiyonu rahatsızlığıdır. Keratine doğru giren mantarların bu bölgede yerleşmesi akabinde tırnak mantar enfeksiyonu problemi baş gösterir.

Ayak tırnaklarındaki zonklama ve ağrılar tek başına mantar enfeksiyonu göstergesi olarak değerlendirilmez. Beraberindeki diğer bulguların da uzman tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir. Tırnak mantarı enfeksiyonunun başlıca belirtileri şunlardır;

  • Tırnaklarda renk değişimi,
  • Tırnak yapısında kalınlaşma,
  • Tırnağın görünümünde genel olarak hoş olmayan değişim,
  • Kesme işlemi sırasında zorlanma

Eğer tırnakta ağrı, hassasiyetle birlikte yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı söz konusuysa, derhal uzman doktora başvurulması önerilir.

Tırnak Batması

Tırnağın etrafındaki deriye doğru girmesi, tırnak batması olarak ifade edilir. Özellikle uzayan tırnağın kesilmemesi veya tırnaklara doğru fiziksel temas alınması durumlarında fazlaca görülür. Tırnak batması kendini ilk olarak ağrı ile gösterir. İlerlemesi durumunda enfeksiyon ve iltihaplanma gözlenebilir. Eğer tırnakta ağrı ve zonklama şikayeti söz konusuysa, altındaki neden tırnak batması olabilir.

Diğer Nedenler

  • Ayak nasırı,
  • Tırnak iltihabı

Ayak tırnaklarında zonklama probleminin ihmali, enfeksiyona sebebiyet verebileceğinden gözardı edilmemeli ve sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ