Reklam

Ayak ve Bacakları Sallama

 • 27 Mayıs 2017
 • 3.682 kez görüntülendi.
Ayak ve Bacakları Sallama

Ayak ve bacakları sallama şikayetine kendimiz de olmasa dahi çevremizde sık rastlarız. Gündelik hayatta sürekli olarak bacakları sallama alışkanlığı kişinin sosyal çevresinde sorunlar yaşamasına ve belirli bir süre sonra kendisini rahatsız hissetmesine yol açar. Fakat bacak sallama eylemi çoğu zaman istem dışı gerçekleşir. Yani kişi farkında olmadan bacaklarını sallar ve bu şekilde rahatlamaya çalışır.

Probleme neden olan etken tam olarak bilinmese de çoğunlukla psikolojik etkenlerden kaynaklı görülmektedir. Yaşanılan heyecan, stres, sinirlilik hali gibi duygu durumları neticesinde kişide ayak sallayarak deşarj olma ihtiyacı doğmaktadır. Ancak gerçekleştirilen bu istemsiz eylemin nedeni her zaman psikolojik durumlar olmayabilir. Eğer geceleri yatarken dahi bacaklarda istemsiz sallanma gözleniyorsa, huzursuz bacak sendromundan şüphe edilir.

Ayak ve Bacakları Sallama Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Gündelik hayatta başımıza gelen olaylar yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da sonuçlar doğurabilir. Bu fiziksel sonuçlardan biri olarak değerlendirebileceğimiz bacakları sallama durumu, aşırı stres ve sinirlilik hali akabinde meydana gelebilir.

Gün içinde yaşanılan sıkıntıdan, dikkat dağınıklığından ya da aşırı stresten ötürü ayakları sallama durumu gözlenebilir. Bu eylem ilk başlarda çok istemsiz olmasa da, sürekli tekrar edile edile alışkanlık haline dönerek istemsiz bir eylem olur.

Huzursuz Bacak Sendromu

Nörolojik bir hastalık olan huzursuz bacak sendromu(HBS), şikayetin diğer nedenlerinden biridir. Halk arasında pek çok kişide rastlanılan bu rahatsızlığın nedeni hala daha tam olarak tespit edilememiş olsa da, tetikleyici başlıca unsurlar şunlardır;

 • Demir eksikliği,
 • B12 vitamini eksikliği,
 • Kullanılan ilaçlar(alınan bazı tansiyon ve alerji ilaçlarının etkisi olarak),
 • Böbrek yetmezliği

Ayak ve bacakları sallama tek başına huzursuz bacak sendromunun belirtisi olarak değerlendirilemez. Diğer belirtilerinde detaylı izlenmesi gerekmektedir. Rahatsızlığın başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir;

 • Bacaklarda rahatsızlık hissi ve sürekli oynatma/sallama hissi: Bacaklarda hissedilen rahatsızlıktan ötürü sürekli olarak ayakları oynama ve sallamaya ihtiyaç duyulur.
 • Bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissi,
 • Geceleri yatağa girildiğinde bacaklarda artan rahatsızlık hissi: Gece yatma zamanında ve bacaklar hareketsizken kasılma ve ağrılara daha çok rastlanır.

Şayet gün içinde sürekli olarak bacak sallama problemi söz konusuysa ve bu durum sizi rahatsız eder seviyedeyse, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder dating app , tinder date
  browse tinder for free

 2. Guipih dedi ki:

  buy ivermectin canada – ivermectin 3mg dosage stromectol buy

 3. Gumoeo dedi ki:

  ivermectin pills canada – ivermectin where to buy for humans buy stromectol uk

BİR YORUM YAZ