Ayaklarda, Dizlerde ve El Parmaklarında Şişlik

Ayaklarda, Dizlerde ve El Parmaklarında Şişlik

Vücudun farklı yerlerinde, farklı nedenlere bağlı olarak ödem oluşumu gerçekleşebilmektedir. Kaza, yaralanma ve darbelere bağlı olarak ayaklarda, dizlerde ve el parmaklarında şişmeler gerçekleşebilmektedir. Bu bölgelerde oluşan şişkinlikler sonrasında aktivitelerde ciddi zorluklar ve şişliklerin oluştuğu bölgelerde ciddi ağrılar gerçekleşebilmektedir.

Ödem, vücutta belirli noktalarda oluşan ve içi sıvı dolu yapılardır. Vücutta birçok nedene bağlı olarak ödem oluşumu gerçekleşebilmektedir. Özellikle diyabet hastalarında ayaklarda ve dizlerde sıklıkla ödem oluşumuna rastlanılabilmektedir. Bu bölgelerde oluşan şişlikler sadece travma ve kronik hastalıklara bağlı olarak değil birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.

Ayaklarda, Dizlerde ve El Parmaklarında Şişkinlik Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Travma

Kaza, yaralanma ve darbe kaynaklı olarak vücut üzerinde şişlik, ağrı gibi komplikasyonlar halinde oluşan hasarlar meydana gelebilmektedir. Oluşan bu komplikasyonların şiddetine göre hasarın boyutu hakkında fikir edinilebilir ve bu duruma ek olarak doktor muayenesi ve çeşitli tetkikler sonrasında kesin tanı ile uygun tedavi yöntemi seçilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Şeker hastalığı günümüzde özellikle yaşlı kesimde sıkça gözlenen ve genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Diyabet belirtisi olarak özellikle bacak bölgesinde olmak üzere vücutta yaralar ve şişlikler oluşabilmektedir.

Enfeksiyonlar

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücut dışarıdan gelen mikroplara karşı kendisini koruyamaz hale gelmekte ve el, ayak, diz, boğazlar, ağız çevresi gibi vücudun hemen hemen her yerinde enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Enfeksiyonun yayılması ile vücutta içi iltihapla dolu şişlikler oluşabilmektedir.

Kanser

Kanser hastalığı vücudun bağışıklık sisteminin ciddi derecede zayıflamasına neden olmaktadır. Kanserli hücrenin yayılımının durdurulamaması sonrasında vücut üzerinde ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir.

Hamilelik

Gebelik sonrasında vücutta hormonal seviyede gitgeller şeklinde gözlenen değişkenlikler yaşanabilmektedir. Bu durum vücutta el parmakları, ayaklar ve dizler üzerinde şişkinlik oluşumuna neden olabilmektedir.

Ödem

Vücutta el, ayak ve dizlerde şişliklerde, en çok rastlanılan nedenlerdendir. Dokular arasında sıkışmalar sonucunda, belirli bölgede sıvı birikimi olarak tanımlanabilir. Özellikle bacak ve dizlerde sıklıkça gözlenen ödem, cilt üzerinde oluşan yanıklar, dengesiz ve sağlıksız beslenme, aşırı tuzlu ve yağlı gıdaların tüketimi, gebelik gibi birçok faktöre bağlı olarak vücut üzerinde ödem oluşabilmektedir.

Kullanılan İlaçlar ve Aşırı İlaç Kullanımı

Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde bazı ilaçlar yan etki olarak aşırı ve gereksiz ilaç alan kişilerde aynı şekilde ilacın yan etkisi olarak ödem şeklinde şişlikler ortaya çıkabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ