Reklam

Ayaklarda Sızı ve Acıma

 • 05 Mayıs 2017
 • 2.141 kez görüntülendi.
Ayaklarda Sızı ve Acıma

Neredeyse her gün vücudumuzun tüm ağırlığını üstlenen bacaklarda zaman zaman sızı ve ağrı hissi oluşabilmektedir. Hissedilen ağrı hafif düzeyde olabileceği gibi kimi zaman uykusuz gecelere neden olabilecek denli meydana gelebilmektedir. Vücut ağırlığının çok fazla olması(obezite vs.), ayağı sıkan ayakkabıların tercih edilmesi, eklem sorunları gibi pek çok etken ayaklarda sızı ve acıma şeklinde baş gösterebilir.

Ayaklarda Sızı ve Acıma Nedenleri Nelerdir?

Yürüme, koşma gibi pek çok aktiviteyi gerçekleştirmemizi sağlayan ayaklarda ağrı probleminin başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir;

Vücut Ağırlığının Fazla Olması

Vücut ağırlığının normal değerlerden daha fazla olması, bacaklara çok fazla yük binmesine neden olur. Bacaklara binen fazla yük ise ayak ağrısı ve sızısı şikayetini doğurur. Obezite sorunu olan kişilerde bu sebepten şikayete sık rastlanır.

Tercih Edilen Ayakkabılar

Ayaklarımız neredeyse bütün gün ayakkabının içinde kaldığından ayakkabı seçimi bir hayli önemlidir. Ayağı sıkan ayakkabıların giyilmesi, ayağa vuran ayakkabıların tercih edilmesi ayakta acı ve sızlamaya yol açabilir. Özellikle topuklu ayakkabı tercih eden kadınlarda bu duruma sık rastlanır.

Travma Etkenleri

Aslında bakıldığında yukarıda bahsedilen ayakkabı seçimi de dolaylı olarak travma etkisi yaratır. Dolaylı değil de doğrudan yani direkt olarak ayağa sert fiziksel temas uygulanması da karşılaşılabilen durumlar arasındadır. Ayağın yanlışlıkla sert bir zemine(duvar, sehpa, koltuk vs.) çarpması bu bölgede ağrı oluşumuna yol açabilir. Çoğu zaman şişlik eşlik eder.

Nasır

Cildimiz dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı vücudu hazır hale getirir. Ayağın çok fazla sürtünmesi veya baskıya uğraması halinde deriyi korumak adına ayaktaki deri kalınlaşır. Kalınlaşan bu deri tabakası nasır veya katı deri tabakası olarak ifade edilir. Nasır oluşumunun başlıca nedenleri şunlardır;

 • Ayağı sıkan ayakkabıların tercih edilmesi,
 • Sürekli olarak yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi.(özellikle kadınlar tarafından bir hayli fazla uygulanır),
 • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi,
 • Ayağın yanlış pozisyonda yere basılması da ayakta nasır oluşumuna zemin hazırlar.

Nasır kendini ağrı ve sızı ile belli eder. Ayakta hissedilen ağrının nedeni bu katı deri tabakası olabilir. Nasırın ilerlemesi sonucunda enfeksiyon oluşabileceğinden, ihmal edilmemeli ve muhakkak sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Kireçlenme

Kemik uçlarında bulunan kıkırdak yapının zamanla bozulmasıyla birlikte kireçlenme sorunu baş gösterir. Tıp literatüründe osteoartrit şeklinde tanımlanır. Eklem bölgelerinde ağrı, en ufak baskı da dahi şiddetli ağrı(hassasiyet) ve esneklik kaybı(hareket kısıtlılığı) kireçlenmenin belirtileri arasındadır.

Ayakta sızı ve acı hissi bir süredir devam ediyorsa, altında yatan ciddi sorunlar olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka nedenin tespiti-tedavisi için uzman hekime danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. vreyrolinomit dedi ki:

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder app , tinder website
  tinder dating app

BİR YORUM YAZ